Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
5 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Hirik, Alzheimer Engellenebilir Bir Hastalık

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, Alzheimer, beyinde bazı maddelerin birikmesiyle birden fazla bilişsel alanın bozulması sonucunda kişinin günlük yaşam aktivitelerinin gün geçtikçe daha fazla engellendiği, kalıcı ve ilerleyici bir hastalık olduğunu söyledi.

2 Eylül 2020 08:56

Hirik, Alzheimer Engellenebilir Bir Hastalık

 

 

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, Alzheimer, beyinde bazı maddelerin birikmesiyle birden fazla bilişsel alanın bozulması sonucunda kişinin günlük yaşam aktivitelerinin gün geçtikçe daha fazla engellendiği, kalıcı ve ilerleyici bir hastalık olduğunu söyledi.

 

 

 

1-30 Eylül Dünya Alzheimer ayı münasebetiyle açıklama yapan Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, “yaşlılık ile birlikte ortaya çıkan başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan günlük yaşam Aktivitelerini etkileyen ilerleyici bir beyin hastalığıdır” dedi.

 

Bunama vakalarının yüzde 60-80’inini oluşturan Alzheimer’in genellikle 65 yaş civarında başladığını ve yaş ilerledikçe görülme sıklığının arttığını ifade eden Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, “Hastaların 3’te 2’sini ise kadınlar oluşturuyor. Dünya genelinde 40 milyona yakın Alzheimer hastası olduğunu bilinirken, Türkiye'de ise şu anda  600 bin ile 1 milyon arası hasta bulunduğuna ait bir tahmin yürütülmektedir. Alzheimer Hastalığı beynin ilerleyici harabiyeti ile giden ve geri dönüşü şimdilik mümkün olmayan bir ileri yaş hastalığıdır. Tüm dünya nüfusu açısından sıklığına ve yaygınlığına bakıldığında önemli bir halk sağlığı sorunudur. 

Alzheimer hastalığı öncelikle hafıza olmak üzere, tüm beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve bu olumsuz etkiler zamanla artar. İlerleyen yaşla birlikte, Alzheimer hastalığının görülme sıklığı artar. Ancak Alzheimer hastalığı,  normal yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu da değildir. 65 yaş üstünde demans sıklığı yüzde 5-10’dur ve her 5 yılda bir iki katına çıkmaktadır.Erkeklere göre daha uzun ömürlü oldukları için kadınlarda, depresyon geçirenlerde, kalp hastalığı ve şeker hastalığı olanlarda, beyin travmaları geçirenlerde, düşük eğitim düzeyi bulunan kişilerde daha sık olarak görülür. 

1.Başlangıç evresi

Bellek sorunları: İsimler unutulur, sorulan sorular tekrar sorulur, eşyaları koyduğu yer unutulur. Bellek bozukluğu dalgalıdır, eski olaylar daha iyi hatırlanır.
Ev işlerini yapabilir, hasta çalışmayı sürdürebilir.

2.Orta Evre

Eski olaylar unutulur, yer Oryantasyonu bozulur, yeni bilgi dakikalar içinde unutulur. Ev işlerinde giyinmede, tuvalet ve banyo gereksinimlerinin giderilmesinde bağımsızlık giderek azalır.

3.Son Evre

Aile üyelerini tanımaz, tanıdık çevrede bile kaybolur. Amaçsız gezinme ve tekrarlayıcı hareketler görülür.

Alzheimer hastalığının kesin tedavisi henüz olmamakla birlikte süreci yavaşlatmak ve bazı belirtilerin şiddetini azaltmak mümkündür. Semptomları tedavi etmeye yardımcı olabilecek ilaç ve ilaç dışı seçenekler vardır. İlaç dışı, egzersiz, müzik, sanat, ışık ve diğer tedaviler hala revaçta görünmektedir. Örneğin yürüme, koşmak, bulmaca çözmek, günlük sıvı alımını artırmak Alzheimer Hastalığı riskini azalttığına yönelik çalışmalar vardır.

Yiyecekler açısından da doymuş ve trans yağ tüketiminin azaltılması, sebze ve meyve tüketiminin artırılması, doğal besin maddelerinden alınan vitamin E tüketiminin artırılması, vitamin B12 alımının artırılması, multi-vitaminler kullanılıyorsa demir ve bakır gibi ağır metalleri içeren vitamin Komplekslerinden kaçınılması, alüminyum içeren ürünlerin ve ilaçların kullanımından kaçınılmasıdır.

Sonuç olarak hastalığa karşı toplumda farkındalığın artırılması ile hem hastalığın tanı konulma aşamasında hem de tedavisine karşı engeller azaltacaktır.

Bu haber 746 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...