Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
5 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Yunus Emre Ortaokulunda Mevlit-i Nebî Konferansı

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, ilimiz Yunus Emre Ortaokulu’nun Mevlit-i Nebi Haftası münasebetiyle düzenlemiş olduğu “Hz. Peygamber ve Aile” konulu programa katılarak konferans verdi.

18 Kasım 2019 09:28

Bir öğrencinin tilavet ettiği Kur’an-ı Kerim ile başlayan programda okul müdürü açılış konuşması yaptı. Öğrenciler, Hz. Peygamberimizin hatırası için hazırladıkları şiirleri okuyarak izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Mevlit-i Nebi Haftası münasebetiyle Yunus Emre Ortaokulunda düzenlenen Hz. Peygamber ve Aile” konulu programda konuşan İl müftüsü Mehmet Emin Çetin, Allah Resul’ünün aile hayatının kıyamete kadar bütün insanlar için eşsiz bir örneklik arz ettiğini, onun aile hayatında uyguladığı ilke ve prensiplerin, tüm zamanlarda önemini ve işlevini kaybetmeden varlığını sürdürdüğünü” söyledi.

Konuşmasının devamında Müftü Çetin, Bu açıdan bakıldığında, toplumun en küçük birimi olan ailedeki mutluluk ve huzurun, toplumsal mutluluk ve huzurun temin edilmesindeki vazgeçilmez şart olduğunu en güzel örnekleriyle Hz. Peygamber’in aile yaşantısında görmek mümkündür. Bu meyanda Sevgili Peygamberimiz; ihsan, adalet, merhamet gibi kurucu değerler üzerine inşa edilen ailede kadın ve erkeğin birbirleri üzerinde hak ve sorumlulukları olduğunu müteaddit defalar dile getirmiştir. Bu çerçevede, özellikle kadınlara iyi muamelede bulunulmasını, şiddeti besleyen her türlü kötü söz ve davranıştan uzak durulmasını, aile birliğinin üst düzey bir bilinçle tahkim edilmesini, eşlerin birbirine güven duyup bağlılık ve sadakat göstermesini, ortaya çıkması muhtemel problemler karşısında sabırlı ve anlayışlı davranılmasını önemsemiştir. Resul-ü Ekrem’in iman, ahlak ve eşlere ideal davranış arasında kurduğu bağlantıyı dile getiren; “Müminlerin iman bakımından en mükemmel olanı, ahlak bakımından en güzel olanıdır. Sizin en hayırlınız ise eşlerinize karşı en hayırlı olanınınızdır” (Ebu Davud, Sünnet, 15) sözü, zikredilen nebevi yaklaşımının açık bir ifadesidir.” Diye konuştu.

Program sonunda, haftamızın anısına Diyanet İşleri Başkanlığı’mız tarafından bastırılan kitaplardan bazıları izleyicilere hediye edildi.

Bu haber 907 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...