Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
5 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Anadolu Mektebi Kültür Kervanı Erzincan’da Yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Türkiye Yazarlar Birliği iş birliği ile Anadolu Mektebi tarafından düzenlenen ve altı farklı ilde altı farklı yazara ait panel programları Kültür Kervanının öğrencileri, programının Sivas´tan sonraki durağı olan Erzincan´da Mustafa Kutlu´yu anlattı.

13 Mayıs 2022 17:37

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Türkiye Yazarlar Birliği iş birliği ile “Anadolu Mektebi Kültür Kervanı” etkinliği çerçevesinde Erzincan'da Mustafa Kutlu paneli yapıldı.

 

Yazar Mustafa Kutlu’nun da çevrimiçi yolla katıldığı program; Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, çok sayıda idareci, öğretmen ve öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Anadolu Mektebi Kültür  Kervanı  Programı kapsamında farklı şehirlerden gelen öğrenciler önce Erzincan'ı gezdi. Daha sonra ise program kapsamında düzenlenen Mustafa Kutlu konulu panele katıldılar.

 

Anadolu Mektebi tarafından gerçekleştirilen program kapsamında Erzincan'a gelen öğrenciler önce Altıntepe Kalesini, daha sonrada Ekşisu mesire alanını gezdikten sonra Anadolu Mektebi Kültür Kervanı programı kapsamında Mustafa Kutlu konulu panele katıldılar.

 

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen programa Erzincan Valisi Mehmet Makas, Tarım ve Köy işleri Eski Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, bazı  kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyen, şair ve yazarların yanı sıra öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

 

Anadolu Mektebi Türkiye Koordinatörü Mehmet Tuğrul "8 Mayıs 2022 tarihinde yaklaşık 20 ilimizden 40 öğrenci ve öğretmenimizi Ankara'da buluşturduk. Ankara'da Ahmet Hamdi Tanpınar programı ile başladık, Programımızın adı Anadolu Mektebi Kültür Kervanı programı. Ankara'da Ahmet Hamdi Tanpınar panelini icra ettiler. Öğrencilerimiz. Kayseri'de Necip Fazıl paneli, Sivas'ta Sezai Karakoç paneli, bugün burada Erzincan ilindeyiz. Erzincan ili bizim için çok önemli. Yazarlarımızdan birinci yazarımız olan Mustafa Kutlu hocamızın şehridir. Erzincan lisesinden mezun olmuş. Bugün burada bizim öğrencilerimiz Mustafa Kutlu panelini icra edecekler. Şehirlerimizi gezerken aynı zaman da kültürel ve tarihi yerlerimizi de öğrencilerimize gezdiriyoruz. Buradan Erzurum'a hareket edeceğiz. Erzurum'da Tarık Buğra paneli ardından Kars'ta Cengiz Aytmatov panelinden sonra Ankara'ya döneceğiz. Anadolu Mektebi Kültür Programımız, Kültür Bakanlığımızın bir projesidir. Türkiye Yazarlar Birliğinin öncülüğünde bizleri de dahil etmişlerdir. Birlikte Kültür Kervanı programını gerçekleştiriyoruz" dedi.  

 

Panelin selamlama konuşmasını yapan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Anadolu Mektebi bir kültür, bir edebiyat hareketidir. Şehrimizin belli liselerinde birçok öğrenci Mustafa Kutlu'nun tüm eserlerini okuyup makalelerini tamamladılar. Mustafa Kutlu'nun eserlerinde öğrencilerimiz kendilerini, Anadolu'yu, sokaklarımızı, evlerimizi, istasyonlarını buldular." sözlerine yer vererek "Bu faaliyete emeği geçen; tüm öğrencilerimizin velilerine, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

 

 

Panelde Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün açılış konuşmasının ardından öğrenciler tarafından Erzincanlı Yazar Mustafa Kutlu ve eserleri ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

 

Sunumun devamında, Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir yatığı konuşmasında "Mustafa Kutlu, 50 yıllık arkadaşımdır. Beni yazmaya sevk eden bir hocamdır. Emeği geçen hocalara ve öğrencilere teşekkür ediyorum." İfadelerini kullandı.

Panele konu olan Yazar Mustafa Kutlu programa canlı yayınla bağlanarak "Burada neler söyleyeceğim hakkında hazırlık yapmadım zaten gençler benim ne söylemek istediğimi çok güzel anlattılar. Öğrencileri dinledim ve Anadolu Mektebi öğrencilerinin, söylediklerimizin şuurunda olduğunu anladım. Bundan dolayı gayet mutluyum, umutluyum. Memleketimiz Erzincan ve coğrafyasına selamlarımızı iletiyorum. Bütün katılımcılara ve bilhassa genç arkadaşlara, onları yetiştiren hocalara emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Belki nasip olur bu toplantıyı benim de olduğum bir alanda yapabiliriz." dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun "Bu tür programlarda daha köklü bir aile geleneğini ortaya koyacağız Kuşaklar arası çatışmayı değil kuşaklar arası beraberliği sağlamak için köprüler kurmalıyız. Dün neler konuşuyorduk, bugün neler konuşuyoruz. Çekirdek aileler konuşulurken şimdi büyük aileler tekrardan konuşulmaya başlandı. Bu tür programlar bu olayları destekliyor."

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü   "Bir insanın dünyası büyük yazarlarla güzelleşir.  Burada bir emek var ve bu emek; düşünmeye, konuşmaya ifadeye ve sizlerin karşısında gayet başarılı bir şekilde sunmaya kadar götürüyor. Anadolu Mektebi bunun için çalışıyor. Bu kültürel faaliyet hakkında oluşan kanaat; bir umuttur, ışıktır, davettir.  Bir kültürel faaliyetin 10 yıllık ömrü fazla sayılmaz ama az da değildir.  Bugün Erzincan'ın çok farklı okullarından katılan öğrenciler için bir çağrı yapılmıştır.  Çok basit bir gerçekle karşı karşıyasınız. Bizi buraya, Erzincan'a getiren sebep Mustafa Kutlu'nun varlığıdır.  Bu şehirde çok güzel kültürel bir gelişim olduğunu gördüm ve büyük bir sevinçle izledim. Bir dahaki gelişimizde daha yaygın şekilde okuyacak ve  daha fazla öğrenciyle faaliyetler gerçekleştireceğiz." sözlerinin ardından Erzincan'daki Anadolu Mektebi faaliyetlerine verilen destek için ilgililere teşekkür etti.

Son değerlendirme konuşması Erzincan Valisi Mehmet Makas tarafından yapıldı. Vali Makas,  "Oku diye başlayan bir fikrin, zikrin evlatları olarak hep beraber kutlu bir görev aracılığıyla; Mustafa Kutlu'yu anmak için buradayız. Allah kendisine hayırlı uzun ömürler versin. Tek amacı ve gayesi dua almak olan Mustafa Kutlu büyüğümüzle yüz yüze hiç tanışmadım. Bizi tefekküre sevk etmiş, bizi asıl yaratılış gayemize yönlendirmiş olmasından ötürü ben kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Anadolu Mektebi, kültür hareketidir, kültür kervanıdır. Bizim insanımızın dirilişe, inanca, harekete ihtiyacı var. Bu faaliyette emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Programda Erzincan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği, Mustafa Kutlu'nun sevdiği türkülerden oluşan mini bir konser de yer aldı. Program, panelistlere ve düzenlenen kitap okuma günlerinde dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verilmesi ile sona erdi.

 

Bu haber 69 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...