Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
5 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Öğretmen, İnsan Topluluğunun En Fedakâr ve Muhterem Unsurudur

24 Kasım Öğretmenler Günü Münasebetiyle Bir Dizi Etkinlik Düzenlendi

24 Kasım 2021 16:49

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün himayelerinde Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin organizasyonuyla Erzincan’da kutlama programı düzenlendi.

 

24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk olarak rahmetli olan ve şehit olan öğretmenler kabirleri başında anılarak Kur’an-ı Kerim okutuldu. Erzincan Belediyesi önünde bulunan Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün tarafından Çelenk sunumunun ardından öğretmenler tarafından yapılan resimlerin açılış programı yapıldı. Program Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün himayelerinde Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin organizasyonuyla Erzincan İl Müftülüğü konferans salonunda program düzenlendi.

Erzincan İl Müftülüğü Konferans salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır’ın mesajlarının okunmasının ardından Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Harun Şimşek tarafından açılış konuşması ile devam etti, Şimşek açılış konuşmasında, “Öğretmenlik kebap iş valla. Gir derse oku kitabı yazsın onlar. Sallabaşı al maaşı. Öğlen eve git yan gel yat. Hele bir de yazın 3 ay yaz tatili var. Bir kadın için en ideal meslek bence. Hele birde kapağı devlete attın mı senden rahatı yok. Hiç bir şey olamazsam öğretmen olurum. Bilmez bunları söyleyen o öğretmenin canını dişine taktığını. Gece başını yastığa koyduğunda okula beslenme çantası getirmeyen öğrencilerini düşündüğünü. Bilmez babasını kaybeden Elif için uyumadığını bilmez, Bunları söyleyen öğretmenin halini, Onca zorluğa rağmen yine dünyaya gelse yine öğretmen olacağını. Hani öğretmenlik kutsaldı. Her şeyden değerliydi. Hiç bir şey olamazsam öğretmen olurum duygusu nasıl sardı bizi, Kimin, kimlerin suçu.  Öğretmenlik; Şanlıurfa'da bilardonun nasıl bir şey olduğunu merak eden öğrencisi için çamurdan bilardo masası yapan Emre öğretmendir. Öğretmenlik; Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Orta direk köyü ilkokulunda tezek ve tinerle soba yakmaya çalışırken çıkan yangında öğrencilerini kurtarırken yanarak ölen Burçin ve Aysun öğretmendir.

Öğretmenlik; hastalığı yüzünden saçları dökülen öğrencisiyle arkadaşlarının dalga geçtiğini görüp onun gibi olmak için saçlarını kazıtan Ali öğretmendir. Tanır mısınız? Acaba Şener öğretmeni? 24 yaşında gençliğinin baharında bir öğretmendi. Şener Öğretmen Balıkesir'in Kocapınar köyündeki ilkokulundan her hafta ailesini ziyaret için Gönen'e gider. Yine bir hafta sonu kahvaltıda heyecanla babasına öğrencilerini anlatır, Annesinin yemeklerini yer, duasını alır. Her sabah olduğu gibi erkenden kalkar. Dışarısı bembeyaz olmuştur. Annesi "bu havada gitme der "ama o "öğrencilerimi öğretmensiz bırakamam" der ve düşer yollara. Otobüsü beklemek için köy yoluna kadar yürür. Yarım saat geçer ne gelen vardır ne giden. Köylerden süt toplayan minibüsle 20 km. mesafedeki Çoban Hamidiye köyüne kadar gelir. Köylülerin ısrarlarına rağmen, çayını içtikten sonra öğrencileri için tekrar yollara düşer. 1 km. yolu kalmışken fırtına çıkar. Fırtına bastırdıkça takati kalmaz, şiddetli soğuk onu ebedi uykusuna çağırır. Şener öğretmen bırak yolu bulmayı önünü bile zor görür. Hafta sonu öğrencileri için kitap almıştır. Önce onlar düşer karlar arasına sonra bedeni. Gözünün önüne sınıfındaki kardelenler gelir. Kefeni beyaz karlar olan öğretmenin gözünde kardelenler, kulağında ise Sarıkamış türküsü vardır. Gidemez okula Şener öğretmen. Kavuşamaz o minik kalplere.. Şener öğretmenin bedeni 4 gün sonra bulunur. Beyaz örtüsünün üzerine öğrencilerinin gözyaşları dökülür. Şener öğretmen öğrencileri için donarak ölen şehidimizdir. Öğretmenlik zor zanaattır ve sanattır. İnsan yetiştirme sanatıdır. En ufak hata büyük sonuçlara sebebiyet verebilir. Öğretmen olmak dünyada hiç kimsenin sahip olmadığı duygulara sahip olmaktır. Kocaman bir aile olmaktır. Çocukların sevgisiyle çoğalmaktır. Fedakârlıktır. Onların gözlerindeki umudu görmektir. Küçük hayalleri büyük umutlara çevirmektir.

Biz biliyoruz ki öğretmenler sayesinde bir yerlerde aydınlık geleceğimizin tohumları atılıyor. Zorluklara rağmen ideallerinden vazgeçmeyen, öğretmenliği bir meslek değil bir kimlik olarak benimseyen, işini hakkıyla yapan tüm öğretmenler mesleğiniz karşısında saygı ile eğiliyoruz. Bize güzel yarınlar bırakmanızı temenni ediyoruz” dedi.

Daha Sonra konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, "Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır." diyen Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği üzere, kutlu bir hizmeti yüklenen öğretmenler, fedakârlıklarıyla milletlerin en saygıya layık mesleğine sahiptirler.

Sınırları okul duvarlarıyla çizilemeyen çok anlamlı bir görev olan öğretmenlik, sadece ders saatlerinde üstlenilip sonra bir kenara bırakılamayacak kadar ağır bir sorumluluğun, öğretim programlarının şekillendiremeyeceği ölçüde geniş bir iş alanının, öğrencilerinin yanı sıra toplumun tüm bireylerinden oluşan oldukça kalabalık bir kitleye hizmet edebilecek çapta bir fedakârlığın adıdır.

İnsanlığın doğruları bulmasına, eğitimine, mutluluğuna adanmış bir ömrü, çoğu kez kendisini de ihmal ederek harcayan bir tutku insanıdır öğretmen. Öğretmen, ders ve davranışlarıyla öğrencilerin zihninde silinmez renkli çizgiler bırakan yeri doldurulamaz bir öğreticidir. Öğretmen, doğruyu öğreten, doğru düşündüren, öğrencisinin gönlünü coşturup ruhunu kanatlandıran, yolunu kesen bütün kara delikleri bertaraf edip onu aydınlık yarınlara ulaştıran talihli insandır.

Biz, öğretmenlerimizin bilgisine, tecrübesine, ilgisine ve erdemli kişiliğine güveniyoruz. Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle teçhiz edecek öğretmenlerimizle beşikten mezara kadar ilim düsturuyla medeniyetimizi inşa edecek çalışkan bireyler yetiştireceğiz. Biz öğretmenler olarak bu kalkınma hamlesini başarabilecek güçteyiz. Yeter ki gücümüzü bilelim. Kendimize güvenerek milli şahsiyetimize uygun neticeyi başka yerde aramayalım. Çünkü biz, hocasının ayaklarından sıçrayan çamuru şeref kabul eden bir neslin evladıyız. Ülkemizin, bölgemizin gönül coğrafyamızın ve tüm mazlumların umudu, güvencesi geçmişte olduğu gibi şimdi de yarın da biz olacağız. İnsanlığa yepyeni dünyalar kazandıracak şahsiyetleri hep beraber yetiştireceğiz. Öğretmenlerimizle mutlu, huzurlu yarınları birlikte inşa edeceğiz.

Her çocuk ayrı bir dünyadır ve öğretmen, her dünyaya doğan, her dünyayı aydınlatan bir güneş gibidir. Kimi zaman söyledikleri bir söz, kimi zaman aktardıkları bir tecrübeyle hatırlarız onları. Vesilesi ne olursa olsun öğretmen, ömrümüzün her döneminde gönlümüzde karşılık bulan insandır. O şefkatiyle bizi zamanın pençesinden kurtaran ve fedakârlığıyla bize yolda olmayı, yolcu olmayı öğretendir. O bizi, bize davet eden insandır.

Bu sebepledir ki biz, onların öğrettiği bir harf için kırk yıl köle olmaya razı oluruz. Çünkü biliyor ve inanıyoruz ki hayatın şartları karşısında bizi güçlü kılacak olan kudret ve idrak öğretmenlerimizin öğrettiği harflerde saklıdır. Ve insanlığın en çok muhtaç olduğu şey de bu kudret ve idraktir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyor, sizlere başarılı, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum” dedi.

24 Kasım günü, toplumun gerçek mimarları olan öğretmenlerimize adanmıştır diyen Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun konuşmasında, “ Öğretmenler, bir insan topluluğundan çağdaş bir ulus meydana getiren, onları akıl ve bilimin aydınlığı ile kuşatan ve kendi öz saygısını kazanmış, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller olarak yetiştiren kahramanlardır. Öğretmenler, bir ulusun, hatta bütün bir insanlığın geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlayan yegâne unsurlardır. Bu nedenle, bir toplumun en saygın ve en değerli şahsiyetleridir.

Büyük Türk milletinin ruh ve karakterine biçim veren, bugünün mimarı, yarınların hazırlayıcısı muhterem öğretmenlerimize çok şey borçlu olduğumuz iyi bilinmelidir. Sahip oldukları bilgi, kültür ve deneyimi benimseterek kuşaklara aktaran öğretmenlerimiz, sosyolojik sürekliliğin sağlanmasına da büyük bir katkı sağlamaktadır. Öğretmenlerimiz bu özelliklerinden dolayı yaşadıkları çevrenin öncüsü olmuşlardır. Nitekim gelecek nesillerin yetişmesinde en önemli rol öğretmenlerimizindir” dedi.

Son olarak konuşmalarını yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas, ““İnsanlığa doğruyu, güzeli ve iyiyi öğreten, gelecek nesillerin yetişmesinde bir meşale gibi toplumları aydınlatan, cehaletle savaşın en keskin kılıcı olan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum. Öğretmenlerimiz, ülkemizin dört bir yanında çocuklarımıza vatan, millet ve bayrak sevgisini, aşılarken; her devirde yaşadıkları toplumun akil insanı, yol göstericisi, millî ve manevi değerlerinin taşıyıcısı olmuştur.

Öğretmenlik, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar yüce ve bir o kadar da ağır bir sorumluluk gerektiren dünyanın en güzel mesleklerindendir. Başöğretmen Atatürk ‘Milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’ diyerek medeniyet yarışındaki en büyük gücün öğretmenler olduğunu çok veciz bir biçimde vurgulamıştır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yarınlara hazırlayan öğretmenlerimiz dün ve bugün olduğu gibi yarın da geleceğin mimarları olmaya devam edeceklerdir. Onların yetiştireceği nesiller, hiç şüphesiz ki ülkemizin geleceğini şekillendiren kişiler olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan özveriyle çalışan öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadelerini kullandı.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın konuşmasının ardından Öğretmenden Öğretmene mektup konulu kompozisyon yarışmasının 1. Si olan metinin okunmasının ardından Emekli öğretmenler adına emekli öğretmen Zeynep Bulut günün anlamını belirten konuşmasını yaptı. Emekli öğretmen Bulut konuşmasında, “Ben Zehra öğretmen 14 Aralık 1984 tarihinde Doğubeyazıt ilçesinin Çetenli köyünde dünyanın en güzel mesleği olan mesleğime başladım. Bu cennet vatanın birçok yerinde görev yapama şerefine eriştim. Bu kutsal görevimi 30 Temmuz 2021'de tarihinde Mimar Sinan Anaokulunda noktaladım. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk diyor ki: "Mektep; genç dimağlara insanlığa hürmeti, millet ve memlekete muhabbeti, istiklal şerefini öğretir... İstiklal tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takibi lazım gelen en doğru yolu belirtir... Memleket ve milleti kurmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu mütehassıs ve birer alim olmaları lazımdır. Bunu temin eden mekteptir." Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda ve müspet filmin ışığında "Bilgi Toplumu Çağına" emin adımlarla yürümek, her meslekten Türk vatandaşının hedefi olmalıdır. Öğretmenlik bütün meslekleri doğuran bir ana konumundadır. Bunun içindir ki eğitimin en önemli ayağı olan öğretmenler, yeni neslin yetişmesi konusunda büyük sorumluluk taşırlar.

Bu kutsal mesleği bizden sonraki öğretmenlere devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. İnanıyorum ki bu meslekten bir Zehra öğretmen ayrılırken binlerce Zehra Öğretmen’e bayrağı devrederek bunu ölümsüzleştirir.

Öğretmenin en büyük tutkusu çocuk sevgisidir. Bu makam önce çocuk sevgisiyle filizlenir. Onların en büyük mutluluğu öğrencilerini hayata atılmış ülkesine yararlı bir insan olarak görmektir. Onlar öğrencilerinin gözünde çağlayan bir pınar gibidir. Bazen berrak, bazen serin ama hep sevgi doludur. Ne mutlu bana ki böyle kutsal bir mesleğe yıllarımı verdim. Öğrencilerimin umutları umudum, sevinçleri sevincim oldu. Sevgili Meslektaşlarım yollarımız hiçbir zaman ayrılmayacak, yüreğimde hep öğrencilerim, okulum ve siz değerli arkadaşlarım olacaksınız.

Başta ebediyete göç etmiş Baş Öğretmen Atatürk olmak üzere ve bu uğurda şehit olan tüm öğretmenlerimi rahmet, minnet ve şükranla anarken emekli olan meslektaşlarıma, mesleğe yeni atanan genç arkadaşlarıma ve tüm eğitim camiasına sonsuz başarı ve mutluluklar diliyorum” dedi. Emekli Öğretmen Zehra bulu konuşmasında göz yaşlarını tutamazken salonda duygusal anlar yaşandı.

Konuşmaların ardından yıl içerisinde emekli olan öğretmen ve personellere Erzincan Valisi Mehmet Makas tarafından Hizmet Şeref Belgeleri verildi. Programda ortaokul ve liseler arası kompozisyon yarışmasında derece yapan öğrencilere ödülleri verildi. Program adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin törenlerinin ardından Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinin türkü dinletisi ve Şehit öğretmenlerimiz adlı gösterinin ardından sona erdi.

Erzincan İl Müftülüğü Konferans salonunda gerçekleştirilen 24 Kasım Öğretmenler günü etkinliğine Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı, Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent,  İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Erzincan Ticaret Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti temsilcileri, STK Başkanları, okul müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı..

 

Bu haber 136 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...