Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
5 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

MUSİAD’tan OSB’ye Ziyaret

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Erzincan Şube Başkanı Ertan Buyruk ve Yönetim Kurulu Üyeleri Erzincan Organize Sanayi Bölgesi müdürü Ömer Faruk Nayman’a ziyarette bulundu.

14 Ekim 2021 09:07

Üretim ve istihdam ile şehir ekonomisine can katan işletmelerin sorunları, üretilen mallar ve ihracatlar ile ilgili de bilgi alan ve sanayicinin yanında olduklarını belirten MÜSİAD Erzincan Şube Başkanı Ertan Buyruk, “OSB’deki yatırımların artması için çalışacağız. Bizde, MÜSİAD olarak geliştirmekte ve üretmekte olduğumuz projeler ile Erzincan OSB ile birlikte yürüteceğimiz projelerde sanayiciliğin geliştirilmesi önceliğimiz arasında yer alıyor. Doğu Anadolu’da büyüyen OSB’sine sahibiz. Doğu bölgesinde olması hasebiyle birçok avantajlara sahibiz. Dolayısıyla iş adamlarımız da yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

 

Erzincan Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ömer Faruk Nayman, “Gelişen bir OSB’yiz. İşletmeler 6. Bölge olmamızdan dolayı birçok teşviklerden yararlanabiliyor. Çalışmalarımızı MUSİAD ile birlikte devam ettireceğiz. Ben ziyaretten dolayı teşekkürlerimi iletiyor ve tüm iş adamlarımızı OSB’ ye davet ediyorum” dedi.

 

KATMA DEĞER VERGİSİ İSTİSNASI

 

Teşvik belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat için katma değer vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır.

 

GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ

 

Teşvik Belgesi Kapsamında Yurt Dışından Temin Edilecek Makine Ve Teçhizat İçin Gümrük Vergisinin Ödenmemesi Şeklinde Uygulanır.

 

VERGİ İNDİRİMİ

 

Gelir Veya Kurumlar Vergisinin, Yatırım İçin Öngörülen Katkı Tutarına Ulaşıncaya Kadar, İndirimli Olarak Uygulanmasıdır.

 

SİGORTA PRİMİ İŞVEREN HİSSESİ DESTEĞİ

 

Teşvik Belgesi Kapsamı Yatırımla Sağlanan İlave İstihdam İçin Ödenmesi Gereken Sigorta Primi İşveren Hissesinin Asgari Ücrete Tekabül Eden Kısmının Bakanlıkça Karşılanmasıdır.

 

GELİR VERGİSİ STOPAJI DESTEĞİ

 

Teşvik Belgesi Kapsamı Yatırımla Sağlanan İlave İstihdam İçin Belirlenen Gelir Vergisi Stopajının Terkin Edilmesidir.

 

SİGORTA PRİMİ (İŞÇİ HİSSESİ) DESTEĞİ

 

Teşvik Belgesi Kapsamı Yatırımla Sağlanan İlave İstihdam İçin Ödenmesi Gereken Sigorta Primi İşçi Hissesinin Asgari Ücrete Tekabül Eden Kısmının Bakanlıkça Karşılanmasıdır. Sadece 6. Bölgede Gerçekleştirilecek Bölgesel, Büyük Ölçekli Ve Stratejik Yatırımlar İçin Düzenlenen Teşvik Belgelerinde Öngörülür.

 FAİZ DESTEĞİ

 

Faiz Desteği, Teşvik Belgesi Kapsamında Kullanılan En Az Bir Yıl Vadeli Yatırım Kredileri İçin Sağlanan Bir Finansman Desteği Olup, Teşvik Belgesinde Kayıtlı Sabit Yatırım Tutarının yüzde 70’ine Kadar Kullanılan Krediye İlişkin Ödenecek Faizin Veya Kâr Payının Belli Bir Kısmının Bakanlıkça Karşılanmasıdır.

 

YATIRIM YERİ TAHSİSİ

 

Teşvik Belgesi Düzenlenmiş Yatırımlar İçin Maliye Bakanlığınca Belirlenen Usul Ve Esaslar Çerçevesinde Yatırım Yeri Tahsis Edilmesidir.

Organize Sanayi Bölgelerinde Yer Alan Parsellerin Tamamen Veya Kısmen Bedelsiz Tahsisine Dair Yönetmelik Gereği tahsisi yapılan parsel büyüklüğüne göre istihdam sağlanması gerekmektedir.

 

Parsel Tahsisi İçin Başvuran Gerçek Veya Tüzel Kişilerin; 5.000 m2’ye kadar olan parseller için en az 10,  5.000 m2’den büyük olup 10.000 m2’ye kadar olan parseller için en az 20,

10.000 m2’den büyük olup 20.000 m2’ye kadar olan parseller için en az 30, 20.000 m2’den büyük parseller için ise en az 50 kişilik istihdam taahhüt etmesi gerekmektedir.

 

KATMA DEĞER VERGİSİ İADESİ

 

Sabit Yatırım Tutarı 500 Milyon Türk Lirasının Üzerindeki Stratejik Yatırımlar Kapsamında Gerçekleştirilen Bina-İnşaat Harcamaları İçin Tahsil Edilen KDV’nin İade Edilmesidir.

 

Bu haber 119 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...