Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
5 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Erzincan, Türkiye İle Aynı Oranda Büyüyor

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Erzincan’a gelen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) toplantı salonunda Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi.

16 Eylül 2021 17:18

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Ulaşım ve Altyapı deyince Binali Yıldırım akla gelir, Demiryolları deyince Süleyman Karaman akla gelir” dedi.

Erzincan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) toplantı salonunda gerçekleştirilen Programa, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, İl Protokolü, Kurum Müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Mehmet Makas, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati’nin ilimizdeki iş adamları ve STK temsilcilerinin istek ve taleplerini dinlemek üzere Erzincan’a geldiğin söyledi. Buluşmada özellikle ekonomi de Hazine ve Maliye Bakanlığını ilgilendiren konularda banımızdan faydalanacağız. Programımızda vekillerimizin konuşmalarının ardından sizin sunumunuza geçeceğiz. Son olarak inşallah soru cevap kısmı ile toplantımızı tamamlayacağız” dedi.

SORUN KÜRESEL ÇÖZÜM ULUSALDIR

Daha sonra konuşmasını yapan Erzincan Milletvekili Burhan Çakır konuşmasında, “Erzincan Medine’yi Münevvere’nin vakfiyesidir. Bura için kim bir çivi çakarsa hem bu dünyada hem de ahirette inşallah karşılığını alacağıdır. Zaten başımız sıkıştığı zaman her zaman sizlerin yanına geliyoruz. Sizlerin Erzincan’ı, Erzincanlıları hiçbir zaman geri çevirmediğinize şahit olduk. Allah sizden razı olsun. Tabi ekonomimiz darbe girişimine rağmen, küresel saldırılara rağmen afetler korona virüse rağmen Allah’a hamt olsun toparlanma sürecine girdi. Milletvekilimizle, İl Başkanımızla bütün ilçeleri köyleri gezdik. Allah’a hamt olsun ciddi manada bir toparlanma var. Tabi sorun küresel çözüm ulusaldır. Vatandaşını ezdirmeyen ender ülkelerden biri Türkiye’dir. Bundan dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah 2023 yılında yerli otomobilimizle, nükleer enerji santralimizle, doğalgaz rezervimizle inşallah inanıyorum ki hem iş dünyamız hem milletimiz çok rahat bir nefes alacaktır.

Daha sonra konuşmalarını yapan Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman PANDEMİ sürecinin yavaşlaması ile birlikte toplantılara başladıkların söyledi. Dünyayı kasıp kavuran PANDEMİ tabi ki ülkemizde etkiledi ama Sayın Cumhurbaşkanımızın hayalim dediği şehir hastaneleri dolayısıyla Türkiye bu PANDEMİ yi diğer ülkelere göre daha hafif geçirdi. İlimizde de hastanemizin yapılması tamamlanmak üzere. PANDEMİ sadece sağlık ve psikolojimizi etkilemekle kalmadı, ekonomimizde de büyük yaralar açtı. Bundan dolayı devletimiz tasarruf tedbirleri olarak bu yaraları sarmak için var gücüyle çalışıyor. Sadece PANDEMİ değil tüm dengeler de değişti. İklimler, mevsimler, seller oldu, orman yangınları gibi felaketler ama Ülkemiz güçlü, Ülkemiz büyük, ülkemiz lider ülke. Her yere yetişecek şekilde gücü olduğunu bilmenizi istiyorum. Bu dönemde birlik ve beraberliğimizi daha güçlü durumda çözülmesi gereken konuları birlikte çözmemiz gerekir. TBMM tatile girdikten sonra Biz milletvekilleri olarak bölgemize geldik. Burada tüm sivil toplum kuruluşlarımız, esnaf odalarımız, ticaret odamız ve vatandaşlarımız ile görüşerek problemlerini, dertlerini taleplerini aldık. Bundan böyle hemşerilerimiz ile daha fazla empati yapacağız. Böylece inşallah birbirimize daha fazla kenetleneceğiz.

Erzincan ilimiz genelinde olan sorunların çözümleri için sıkı şekilde çalışıyoruz. Kamu yatırımları ile ilgili çalışmaları arkadaşlarımız ile görüşerek mevcut problemleri de çözmeye çalışıyoruz.

BALLI BARAJI İÇİN ÖDENEK İSTİYORUZ

Vatandaşlarla yapmış olduğumuz görüşmelerde vatandaşlarımız özellikle ekonomiye hayat pahalılığına ve sebebini anlayamadığımız zamlara bir çözüm bulun. Vatandaşlarımızın söylediklerini Maliyenin başında olmanız hasebiyle bizlerde size iletiyoruz. 2023 hedeflerine doğru ilerlerken bu konunun çözümü konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Kamu yatırımlarının ödenek ihtiyaçları var. İlimiz için önemli olan özellikle Ballı barajı için ödenek istiyoruz. Bunu sakın unutmayalım. Çünkü Erzincan tarım, hayvancılık, tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi üretim ve turizmle kalkınıyor. Bunun içinde sulama çok önemli bizim acilen Ballı Barajını bitirmemiz lazım. İkincisi de tabi tarımı geliştirmek için sera yapmamız lazım. Daha fazla sera için bunlarla ilgili tabi sizi gelecekte de yoracağız. Onun için bu konularla ilgili Erzincan’ın nasıl gelişeceğinin tespiti yapıldı. Dolayısıyla bu konularda desteğinizi bekliyoruz. Şehrimize ziyaretiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Son olarak sunumunu yapan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Gerçekten Erzincan birçok yatırma hak etti. 18 yılda 17,7 milyar liralık yatırım almış. Ciddi bir yatırım. Az önce valimiz ifade ettiler, birkaç yılda değişimi gözlerinize görebiliyorsunuz. Kişi başına düşen gelir açısından da Türkiye’nin ortalamasına yakın bir şehrimiz. İhracat biraz daha geliştirilmesi gereken fakat iş insanlarımızın, iş dünyamızın gerek hükümet ve gerek merkezi idare ve buradaki yerel temsilcileriyle biraz daha gayret göstererek inşallah ihracatta da önemli adımlar atacak bir şehir. Tulum peyniriyle, cimin üzümüyle, Refahiye balığıyla, Erzincan kesme kadayıfıyla Kemaliye ya da eğin dutuyla Türk patentinden coğrafi işaret tescil belgesi alan bir şehir. Ama aynı zamanda sanayide var. 1 adet proje aşamasında olan tarıma dayalı ihtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ki buna çok önem vermemiz gerekir diye düşünüyorum. Tarıma dayalı, hayvancılığa dayalı, koyunun merkezi olan bir şehir burası. Bu ikisini de merkeze alarak bunu sanayiye dönüştürecek, işletme mantığında dönüştürecek adımın atılabilmesi için bu ihtisas OSB’nin bir an önce bitirilmesi ve fizibilite aşamasını geçmesi temennimizdir. Tarımsal destekler 2020 yılında 85 milyon liraya açmış durumda. Hayvancılık ve balıkçılıkta da yaklaşık 78 bin olan arı kovanı sayesinde 100 bine çıkmış durumda” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’deki büyüme oranları hakkında bilgi veren Nebati, “Büyümeye baktığımız zaman Erzincan’da Türkiye’nin ortalamasıyla büyüyen bir şehrimiz. Ama biraz da Türkiye’nin rakamlarından bahsetmek istiyorum. 2002’den 1999 yılına döndüğümüzde Türkiye’deki büyüme oranı yüzde 0,9. 2003’ten 2020 yılına kadarki Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 5,1. Sürekli büyüyor. Satın alma gücü paritesine göre Türkiye 2002 yılında 17’nci sıradayken bugün çok şükür 11’inci sıraya yükselmiş durumda. Bakın küresel ekonomi geçen yıl yüzde 3,2 buçuk. Ticaret hacmi yüzde 8,2 daraldı. Küresel doğrudan yabancı yatırımcı girişleri bütün dünyada yüzde 35 azaldı. Ama buna rağmen Türkiye 2020 yılında Çin ile birlikte G20’de pozitif büyüyen ve ayrışan bir ülke oldu. İlk çeyrek büyümemiz ise 2021’de 7,2 ikinci çeyrek büyümemize 21,7. Şimdi ben hemen her hafta bir ile gidiyorum. Aylar önce Türkiye ikinci çeyrekte baz etkisi ile ve ölçü göstergelerinde bize verdiği ipuçlarıyla yüzde 20’lerin üzerinde büyüyecek demişti yüzde 21,7 büyüdü. İngiltere yüzde 22 büyüdü. Ama geçen yıl yüzde 20 küçülen bir 2’nci çeyrek karşılaştırması var. Türkiye geçen yıl aynı çeyrekte 9,9 küçülürken bugün 20,7 büyüdü. Türkiye bulunduğu coğrafi ortam ve coğrafya avantajlarla kaderini en iyi şekilde yöneten ülkelerin başında geliyor. Bugünkü ölçü göstergelerine baktığımız zaman 3’üncü çeyrekte de önemli bir büyüme katkısıyla karşı karşıya kalacaktır. Güven endeksi Temmuz ayında 114,8 ile 9 yılın zirvesine çıktı, kinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre toplamda yüzde 22,7 artan hizmetler sektöründe de salgının olumsuz etkileri bertaraf edildi ve hizmet güven endeksi de Covid-19 kısıtlamalarının olduğu Nisan-Mayıs ayından sonra artarak yüzde 116 seviyesine çıktı. Milli gelirimiz, 238 milyar Dolardan aldığımız milli geliri 960 milyar Dolara kadar çıkarttık ama maalesef işte salgın nedeniyle bir miktar düşme gösterdi ama 2023 yılına gelirken inşallah İnşallah 1 trilyon Doların üzerine çıkar bir milli gelire sahip ülke hale getirmiş olacağız. Her toplantıda şu 3 örneği veririm. Birincisi, az önce ifade ettiğim, ticaret hacminin daraldığı, ekonominin daraldığı, doğrudan yatırımların ciddi bir şekilde radikal bir şekilde daraldı bir dönemde Türkiye’de açılan şirketlerin sayısı kapanan şirketlerin sayısından fazla. İkincisi açılan şirketlerin sayısı mesela 2019’da 85 bin iken 2020’de pandeminin en derin hissedildiği yılda 103 bine çıktı. Yüzde 20’lik bir artış var. İnsanlarımız Erzincan’da İstanbul’da Ankara’da Karadeniz ve Akdeniz’de nereye bakarsanız bakın şirket kurmuşlar. Şirketlerini kapatanları baktığımızda yüzde 13,5 bir kapanış14 binden 16 bine çıkmış” diye konuştu

Bu haber 155 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...