Telefon
WhatsApp
Sarıgül, “Buğday Taban Fiyatının 15 Lira Olması Lazım”

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül TBMM’de düzenlediği basın toplantısında çiftçilerin genel sıkıntılarının yanı sıra gündeme dair bazı konularda değerlendirmelerde bulundu.

 

ÇİFTÇİMİZİN BORCU SON 20 YILDA 122 KAT ARTTI

Milletvekili Mustafa Sarıgül, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde Türk çiftçisinin durumuna bir bakalım. Çiftçi fakirleşti, toprağını süremez hale geldi. Para kazanamadığı için üretimi bırakıyor.

Çiftçimizin borcu son 20 yılda 122 kat arttı. Tarım sektörünün borcu 700 milyar lirayı geçti. Çiftçi borcunu ödeyemiyor.  Çiftçilerin yüzde 93’ünün tarlasında, bağında, bahçesinde ipotek bulunuyor.

ÇİFTÇİ TARLAYA KÜSERSE AÇ KALIRIZ

Tarımı hor görürsek yarını zor görürüz. Önümüzdeki aylarda buğday hasadı başlayacak. Buğday taban fiyatının15 lira olması lazım. Çiftçi borçlarının uzun vadeli olarak yeniden yapılandırılması lazım.  Şirketlere hazine garantisi değil, çiftçiye alım garantisi vermemiz lazım. Yabancı çiftçiyi değil, kendi çiftçimizi desteklememiz lazım. Tarımdaki sorunları çözemezsek, Türkiye’nin sorunlarını da çözemeyiz.

TOPLUMDA BİR AF BEKLENTİSİ VAR

Af düzenlemesinin 9. Yargı Paketine eklenmesi lazım. Siyasetçilerin ve ülkeyi yönetenlerin halkın sesine kulak vermesi lazım. O nedenle çağrımı tekrarlıyorum. Gelin hep birlikte bir af çıkaralım. Adı da “toplumsal barış” affı olsun. Affetmek geçmişi değiştirmez ama geleceğin önünü açar. Bir kez daha Türkiye’min vicdanına sesleniyorum. Affet Türkiye! diyorum. 9. Yargı paketine “ehliyet affı” ve “çekte hapis cezasının kaldırılması konuları da eklenmelidir.

EHLİYET AFFI

Ehliyet affı konusunda bir kanun teklifi vermiştim. Ehliyet affı aileleri ile 3 milyon insanı ilgilendiriyor. Ehliyetleri ellerinden alındıkları için işlerini kaybeden şoför esnafı uzun süredir  TBMM’den bir düzenleme bekliyor.

İnsan canına kastetmemiş, yaralamamış, madde bağımlısı olmayan herkesi bir kereye mahsus affetmemiz ehliyetlerinin verilmesini sağlamamız lazım.

ÇEKTE HAPİS CEZASININ KALDIRILMASI

9. Yargı paketi içerisinde çekte hapis cezasının kaldırılması da yer almalı. Ağır ekonomik şartlar nedeniyle esnaf ciddi sıkıntılar çekti. Esnaf suçlu değil borçlu. Hapisteki esnaf o çeki ödeyemez. Esnaf dışarıda olursa borcunu ödemek için çare arar. Genel kurulda bu beklentilerin mutlaka karşılanması gerekiyor.” Açıklamasında bulundu.

1000 ADET KARVİZİT 600 TL

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!