Telefon
WhatsApp
‘Harezmi Eğitim Modeli'nin Detayları Belli Oldu

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güncellenen ve Erzincan’da 4 okulda da uygulanmaya başlanan Harezmi Eğitim Modelini anlattı.

Harezmi Eğitim Modeli öğretmen eğitimleri toplantısına katılan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, beceri temelli müfredatın önemini vurgulayarak, yeni müfredatın milli ve manevi değerlerle bilimi bir arada işleyeceğini belirtti.

Harezmi Eğitim Modeli öğretmen eğitimleri toplantısına katılan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, beceri temelli müfredatın önemini vurgulayarak, yeni müfredatın milli ve manevi değerlerle bilimi bir arada işleyeceğini belirtti.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü'nde düzenlenen Harezmi Eğitim Modeli öğretmen eğitimleri toplantısına katıldı. 

 

Yelkenci, bilgi temelli müfredattan beceri temelli müfredata gelindiğini ve Harezmi Eğitim Modeli'nin yeni müfredatı desteklediğini söyledi.

 

Bu şekilde öğrencilerin hayal dünyası, yaratıcılıkları, sorgulama ve karar verme becerilerinin gelişebileceğini anlatan Yelkenci, eğitimlerle öğrencilerin becerilerini sağlam temellere oturtmayı ve körelmeye yüz tutmadan becerilerinin kalıcı olmalarını sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

Beceri örgüsü temelli eğitim

Eğitimde "beceri örgüsü" vurgusu yapan Yelkenci, şunları kaydetti:

 

"Teknoloji bir araçtır. Biz o araçları kullanarak üretim yapmalarını sağlıyoruz. Ülkemizin, milletimizin ve devletimizin faydasına, çeşitli alanlarda araçları üretmelerini sağlayacak altyapıyı oluşturuyoruz. Bu süreç beceri temelli değil, beceri örgüsü temellidir. Çünkü 'beceri temelli' dediğimiz zaman, ıskalamış oluruz. 'Beceri örgüsü' derken, insanı farklı boyutlarıyla ilgilendiren birçok beceri setinin bir arada kullanılmasını kastediyoruz. Beceri örgüsü, beceriyi değerlerle beraber çocuklara kazandırmayı sağlıyor."

 

Yeni müfredatta milli ve manevi değerlerin ve bilimin birbirlerinin alternatifi olmadığını, bu ikisinin beraber işleneceğini anlatan Yelkenci, Harezmi Eğitim Modeli öğretmen eğitimlerinin, yeni yapılacak müfredatı etkilemediğine ve bugünü öngören bir yapıda olduğuna dikkati çekti.

 

Yelkenci, "Bilgi temelli müfredattan beceri temelli müfredata geliyoruz. Harezmi Eğitim Modeli yeni müfredatı destekleyecek bir modeldir." diye konuştu.

 

Toplantıya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür ve Harezmi Eğitim Modeli Bilim Kurulu Başkanı Şirin Karadeniz ile Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları da katılım sağladı.

 

DEMİRKENT TOKİ ORTAOKULU, RECEP YAZICIOĞLU İLKOKULU VE ŞEHİT ASTSUBAY TAMER MERİÇ ORTAOKULU PİLOT OKUL KAPSAMINA ALINDI

Harezmi Eğitim modeli, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılının mart ayından itibaren Erzincan’ında bulunduğu 27 ilde pilot olarak uygulanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen her kademeden 115 okulda, 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren ise ülke genelindeki tüm örgün eğitim kurumlarında uygulanacak Harezmi eğitim modeli uygulanması için  Erzincan’dan Fen Lisesi, Demirkent TOKİ Ortaokulu, Recep Yazıcıoğlu İlkokulu ve Şehit Astsubay Tamer Meriç Ortaokulu pilot okul kapsamına alındı. 

Bu kapsamda Harezmi eğitim modelini uygulayacak öğretmenlerden birinci grup, İstanbul Zübeyde Hanım Hizmet içi Eğitim Enstitüsünde verilen Harezmi öğretmen eğitimine katıldılar.

1000 ADET KARVİZİT 600 TL

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!