Telefon
WhatsApp
Aktürk, “Katliama Sessiz Kalmak, Katliama Ortak Olmaktır”

Soykırımcı ve işgalci İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda 45’ten fazla Filistinli hayatını kaybetti. İsrail’in gerçekleştirdiği bu saldırıya 81 ilin Barosundan ortak kınama mesajı geldi.

Erzincan Barosu Başkanı Av. Adem Aktürk tarafından yapılan yazılı açılmada; İsrail'in Refah kentinde sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırıları sert bir dille kınadı. Açıklamada, bu tür insanlık dışı saldırılar karşısında sessiz kalan her ülkenin, her uluslararası kuruluşun ve her bireyin bu adaletsizlikten sorumlu olduğu vurgulandı.

“KATLİAMA SESSİZ KALMAK, KATLİAMA ORTAK OLMAKTIR

​Başkan Adem Aktürk yaptığı sert açıklamasında; “İsrail savaş uçakları tarafından 26 Mayıs tarihinde Gazze Şeridinin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilmiş; çadır kentlerde yaşamlarını sürdüren sivil Filistin halkına karşı gerçekleştirilen hava saldırısında ilk belirlemelere göre 45’ten fazla Filistinli yaşamını yitirirken; onlarca Filistinli ise yaralanmıştır.

​“İSRAİL DEVLETİ NE İNSANİ BİR DEĞERİ NE DE ULUSLARARASI  HUKUKU TANIMAKTADIR”

Daha 3 gün önce Uluslararası Adalet Divanı İsrail’in; Refah’taki askeri saldırılarını ve tüm eylemlerini durdurması gerektiğine hükmetmesine karşın; İsrail’in Refah’ta sivil halka karşı gerçekleştirdiği katliam göstermektedir ki; İsrail devleti ne insani bir değeri ne de uluslararası  hukuku tanımaktadır.

​Uluslararası Adalet Divanı tarafından İsrail’e karşı alınan kararlardan ilki “Gazze’deki Filistinli grubun kısmen ya da tamamen fiziksel olarak yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına neden olabilecek askeri saldırıların ve Refah vilayetindeki diğer eylemlerin derhal durdurulması “ şeklinde iken; İsrail’in Uluslararası Adalet Divanının karalarını yok sayan saldırısı İsrail devletinin; çok açık devlet terörü uyguladığını göstermektedir.

​“SESSİZ KALINARAK DA ADALETSİZLİĞE ORTAK OLUNABİLİR” 

İnsan haklarından, demokrasiden, yaşam hakkının kutsallığından söz eden ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İsrail’e karşı en sert tepki vermeye, İsrail’in hukuk dışı  saldırı ve katliamlarının sonlanması için harekete geçmeye çağırıyoruz.

​Bilinmelidir ki “hiçbir şey hiçbirşey yapılmayarak, sessiz kalınarak da adaletsizliğe ortak olunabilir.” 

İsrail’in aylardan beri Gazze başta olmak üzere Filistin kentlerine ve en son Refah’ta gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırı karşısında sessiz kalan her ülke her uluslararası kuruluş her insan da bu adaletsizlikten sorumludur. 

Bu zulme sessiz kalanlar tarih ve hukuk önünde mutlaka suç ortağı olarak anılacak ve tarihe kara bir leke olarak geçeceklerdir.

​İsrail devleti tüm dünyanın gözü önünde Uluslararası mevzuat ile TCk m:76 ve 77. maddelerinde de düzenlendiği gibi soykırım ve insanlığa karşı suçları işlemiş ve işlemeye devam etmektedir. 

Bu nedenlerle TCK m:13/3 gereğince söz konusu bu suçları işleyen fail ve faillerin Türkiye’de yargılanmaları için Adalet Bakanımıza talepte bulunması çağrısında da bulunuyoruz, zira bu çağrımız uluslararası mevzuat kadar ulusal mevzuatın da bir gereğidir.

​Barolar olarak, İsrail’in Refah’ta sivil halka yönelik gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamı en sert şekliyle kınıyor; yaşam hakkından, hukuktan yana olan herkesi, her ülkeyi İsrail’in barbarca saldırılarını önlemeye ve Filistin halkıyla yan yana olmaya davet ediyoruz.” dedi

1000 ADET KARVİZİT 600 TL

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!