ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
25.04.2018 Vali Arslantaş, “Çayırlı'da petrol arama çalışmala     -    25.04.2018 Okul Öncesi Eğitimde Türkiye Şampiyonu     -    25.04.2018 İHALE İLANI     -    25.04.2018  Tanoğlu Görevi Devraldı     -    25.04.2018  Öğrencilerden Başkan Başsoy'a Ziyaret     -    25.04.2018 Hastane Bahçesinde 23 Nisan Etkinliği     -    25.04.2018  Nüfus Müdürlüklerinde Pasaport Hareketliliği     -    25.04.2018 Tercan'a Hizmetin En İyisi Verilecek     -    25.04.2018  Erzincan'da otomobilin çarptığı öğrenci ağır yara     -    25.04.2018  Müftü Karabayır'dan Yurt Öğrencilerine Kuran-ı Ke     -    25.04.2018  Palabıyık, İnternet Üzerinden Alışverişlere     -    25.04.2018  YSK 2018 Seçim Kararlarını açıklıyor     -    25.04.2018 Eğitim için Artvin'den Muğla'ya koşuyor     -    24.04.2018  Yaşasın 23 Nisan     -    24.04.2018  Küçük Vali İsteklerini Sıraladı     -    24.04.2018 Tıp Fakültesi Öğrencilerinden Anlamlı Etkinlik     -    24.04.2018 İHALE İLANI     -    24.04.2018  Vali Arslantaş Bölge Güvenlik Toplantısına Katıld     -    24.04.2018  Erzincan'da trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı     -    24.04.2018  KYK Yurtlarında Erzincan Türkiye Finallerinde     -    24.04.2018 Ahıska Türkü çocukların öz vatanlarındaki bayram m     -    24.04.2018  Okul Öncesi Eğitim Projelere Yansıdı     -    24.04.2018 Okçular Hedefi 12' den Vurdular     -    24.04.2018 Aktürk, 23 Nisan Millet Egemenliğinin En Bariz Gös     -    24.04.2018  Satrançta Hamleler Konuştu     -    24.04.2018  S.S Can Erzincan Servisçiler Kooperatifi açılışı     -    24.04.2018 BBP İliç İlçe Başkanı Güngör Oldu     -    24.04.2018  Otla Mücadelede İlaçlama Yapılacak     -    23.04.2018 Erzincan'da Tarım ve Hayvancılık Masaya Yatırıldı     -   
Karakelle, Şeker Fabrikasının Büyütülme Hesapları
Karakelle, Şeker Fabrikasının Büyütülme Hesaplarını Yapıyoruz
AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle beraberinde Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Ak Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Erzincan İlinde yerel ve ulusal basında görev yapan gazeteciler ile kahvaltıda bir araya geldi.
Kahvaltı sonrası açıklama yapan AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, burada son zamanlarda gündemde olan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve 2018 yılında yapılması planlanan yatırımları konuşmak ve sizlerin de fikirlerini almak için bir araya geldik. 
İlk olarak 13 Mart depreminin 26. Yıl dönümünde gerek 1939 depreminin ve 13 Mart depreminde Rahmeti rahmana kavuşan tüm deprem şehitlerimize Allah’tan Rahmet kederli ailelerine sabır diliyorum, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Bu toprakları bizlere yurt eden Tek Devlet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Millet sevdasıyla 103 yıl önce Çanakkale’de cepheden cepheye koşarak kaburga kemiklerini köprü yapıp bizi Anadolu’ya taşıyan İstiklal mücadelesini yakan Çanakkale zaferimizin de yıl dönümünde Çanakkale’de bu vatan için toprağın kara bağrına düşmüş tüm şehitlerimize, Güney Doğudaki şehitlerimize ve ikinci Çanakkale mücadelemiz olan 15 Temmuz şehitlerimize ve bugün de yine Çanakkale ruhuyla ülkemizi terörden arındırmak üzere mücadele veren şanlı ordumuza, Mehmetçiklerimize ve tüm güvenlik güçlerimize, orada şehit olanlara Rabbimden mekânları Cennet olsun, ruhları şad olsun diyor yaralılarımıza acil şifalar diliyor şehit yakınlarına da sabırlar diliyoruz dedi..
Bu gün bir eksik ile toplanıyoruz. Basınımızın duayeni Kazım abi hakkın rahmetine kavuştu. Rabbim mekânını cennet etsin dedikten sonra Türkiye genelinde özelleştirme kapsamına alınan Erzincan Şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Karakelle şeker fabrikaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamasın da; “Malumunuz olduğu üzere şeker fabrikalarımızın 25 tane fabrikamızdan 14 tanesi özelleştirilmesi gündeme alındı. Bunlardan biri de Erzincan Şeker Fabrikası. Öncelikle 6 yıl önceki özelleştirmeden sizlere bilgi vermek istiyorum. 6 yıl önce yapılan özelleştirmede A ve B grupları vardı. Erzincan şeker fabrikası B grubunda Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş, Elbistan satılmıştı. Ancak o gün ihale şartnamesine duyulan tepkiler vardı. O gün başbakanımız bu özelleştirme kapsamına alınan şeker fabrikalarını illerinde milletvekillerini bir araya topladı ve görüşlerimizi aldı. Herkes görüşünü belirtirken ben orada dedim ki sayın başbakanım, özelleştirmenin şartnamesini bilmiyorum. 
Bu şartname nasıl kabul edildi. Erzincan dâhil 4 şeker fabrikasını alan bir yıl çalıştıracak, sonra 3’ünü kapatıp biri ile devam edecek. Öyle deyince başbakanımızın tepkisi büyük oldu. Ve satış iptal edildi. 6 yıl önce bu şekilde gerçekten ihalenin, ihale şartnamesinin o günkü ihale şartnamesinde fabrikaların kapanması kesin. Bu günkü şartnamede yine başbakanımız 14 ilin milletvekillerini toplantıya çağırdı bizleri bilgilendirdi. Gerekçelerini açıkladı. O toplantıda baktım ki 4 ilin dışında herkes özelleştirmeden yana. Yıllık 7 Bin 500 Bin ton kapasitesi olanlar diyor ki fabrikalar özelleşsin. Biz buna rağmen Erzincan’da ki izahlarımızı açıkladık. Mümkünse ihaleyi alanların 5 yıl değil sürenin 10 yıla çıkarılması konusunda taleplerimiz oldu. 
Neticede görüldü ki bir yola çıkılmış. Ama bu günkü ihalenin şartnamesine baktığımızda, öncelikle ana muhalefet partilerimizin milletvekilleri ilimize geldi. Elbette bir misafirperveriz. Ama gelen ana muhalefet partilerimizin temsilcileri, gerçekten de siyasetin dili önemli. Bunun gerekçelerini iyi açıklamaları gerekirdi. Kalkıp da şeker fabrikalarını satmak, vatanı satmaktır gibi talihsiz bir konuşmayı yapmayı ben yakıştıramadım. Siyasetin dili bu değil. Milletin menfaatleri neyi gerektiriyorsa, onu yapmak gerekir. Bizler insanları doğru bilgilendirmekle mükellefiz. Şimdi bu günkü şartnameye baktığımızda ihaleler 5 yıllığına yapılıyor. 5 yılda bir defa kotamız olan 300 Bin ton korunacak. Çalışanların tamamı çalışmaya devam edecekler. Çalışanlardan zamanı gelen emekli olmak istiyorsa emekli olur. Emekli olmazsa işine devam edecek. İsteyenlerin özelleştirme yapılmayan diğer fabrikalara tayin isteme hakkı var bu da korunuyor ve her biri aynı özlük haklar ı ile çalışmalarına devam edecekler. Bizim için önemli olan çalışanların işlerini kaybetmemeleri. Bu garanti altına alınmıştır dedi.
Karakelle, Biz nişasta bazlı şeker üreten fabrikalardan son iki gün önceki 47 v 49. Maddelerde partimizin verdiği önergelerle şeker bazlı NBŞ üretenlerin kotalarını yüzde 10’dan yüzde 5’e çektik. Hani deniyordu ya bu şekler fabrikaları NBŞ üreten fabrikalar için yapılıyor, onlar korunuyor oysaki bu doğru değil. Bu söylentilerin ardından iki önerge ile NBŞ üretenlerin kotalarını yüzde 10’dan yüzde 5’e indirdik. Bununla yetinmedik, 49. Maddede de şu anda ihalesi yapılan fabrikalar satıldığı takdirde Erzincan’ın kotası 300 Bin Tondur. Eğer bu fabrikayı alan firma, kotanın yüzde asgari 90’ını işlemez ise cezalı duruma düşüyor, geri kalan yüzde 10un kotası diğer fabrikalara dağılıyor, kotada onun elinden alınıyor, NBŞ üreten fabrikaların da o kotalardan Türkiye Şeker şirketine verilecek. O da diğer fabrikalara dağıtılacak. Türkiye’de 2016-2017 yılı Türkiye şeker ihtiyacı 2 Milyon 6 yüz küsur tondur. Bunun 1 milyon 360 Bin tonunu Türkiye şeker fabrikaları üretiyor. 1 Milyon 24 Bin tonu da 6 şirket olan 8 özelleştirilmiş şeker fabrikası üretiyor. Bu arada şeker şirketindeki şeker tozunun maliyeti 2 lira 80 kuruştur. Özelleştirme kapsamında olan fabrikaların da 1lira 80 kuruştur. Aradan bir lira fark var.
Biz ilk kez geçen yıl Erzincan Şeker fabrikasına 20 Milyon yatırım yaptık. Dolayısıyla günlük 180 Bin tonu 200 Bin tona çıkardık. Bu özelleştirme kapsamında özellikle fabrikalar satılmıyor, özelleştiriliyor. Çumra örneği veya TORKU örneği iyi örnekler.
Gelelim biz kendi boyutumuzdan bakalım. Sayın valimiz Erzincan’da kanaat önderlerinin ve STK’ların katılımı ile toplantı yaptı. Talep şu oldu, Erzincanlılar alsın fabrikayı. Elbette gönül ister ki satılacaksa eğer Erzincanlının alması çok daha iyi bir karardır. Bu anlatıldı söylendi. Daha sonra ticaret odamız bir toplantı düzenledi. Kurdukları bir şirket var duyuracaklar.
Şeker fabrikası müdürümüz ile görüştüm. Gün alan var mı diye sordum Erzincan için gün alan firma yok şu anda. İnanıyorum ki ben Erzincan, Erzurum şekere fabrikasında olduğu gibi kalırsa bu fabrikayı işletmekten başka amacım olamayacak. Bura kapanmaz işletilir. Bütün fabrikalar özelleştirilirken arazilerinin tamamı da fabrikanın içerisindeydi. Şu anda alan sadece fabrikaları alıyor araziyi almıyor. Netice itibari ile süreç devam ediyor. Şunu bilmemizde fayda var, Bu ilin başbakanı, eminim ki ben her yattığında Erzincan’ı daha nasıl büyütürüz, nasıl geliştiririz projelerini yapıyordur. Bu süreçte bir iki hemşerimizin hatır için geldiği kanaatini de taşıyorum. Gel sen taşın altına elini gövdeni koy, belki de fabrikamız satılmayacak. Artık ihale sonuçlarını bekleyeceğiz. Şayet satılırsa büyütmenin mücadelesini elbette vereceğiz. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Satılmazsa mücadelemizi hep birlikte vereceğiz” ifadelerini kullandı.
AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle açıklamalarından sonra toplantıya katılan yerel ve Ulusal basından gazetecilerin sorularını yanıtladı.Haberin Ekleniş Tarihi :19.03.2018    Kaynak :

Bu haber toplam 53 defa okunmuştur.

Yorumlar

 Vali Arslantaş, “Çayırlı'da petrol arama çalışmala
Vali Arslantaş, “Çayırlı'da petrol arama çalışmaları sürüyor”
 Okul Öncesi Eğitimde Türkiye Şampiyonu
Okul Öncesi Eğitimde Türkiye Şampiyonu
  Tanoğlu Görevi Devraldı
Tanoğlu Görevi Devraldı
  Öğrencilerden Başkan Başsoy'a Ziyaret
Öğrencilerden Başkan Başsoy'a Ziyaret
 Hastane Bahçesinde 23 Nisan Etkinliği
Hastane Bahçesinde 23 Nisan Etkinliği
  Nüfus Müdürlüklerinde Pasaport Hareketliliği
Nüfus Müdürlüklerinde Pasaport Hareketliliği
 Tercan'a Hizmetin En İyisi Verilecek
Tercan'a Hizmetin En İyisi Verilecek
  Erzincan'da otomobilin çarptığı öğrenci ağır yara
Erzincan'da otomobilin çarptığı öğrenci ağır yaralandı

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım