Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Hiç Kimse Kendisini Yalnız ve Çaresiz Hissetmemelidir

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsak Emin Aktepe, İnsanlık âlemi, tarih boyunca yaşadığı salgınlar gibi bugün de tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de hızla yayılan bir hastalıkla mücadele etmektedir” dedi.

16 Nisan 2021 17:05

İnsanoğlunun geçmişteki salgın hastalıklarla bir şekilde başa çıkabildiği gibi bu süreci de başarıyla atlatacağını söyleyen Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsak Emin Aktepe açıklamasında; “ Bunu temin etmek amacıyla bilim insanlarının tavsiyelerine ve alınan kararlara riayet edilmesi gerekir. İslâmiyet insan hayatının tamamını kuşatan bir dindir ve insanın can, mal, din, akıl ve nesil emniyetini her şeyin üstünde tutar. Bu bakımdan dinimiz salgın hastalık sürecinde öncelikle canın muhafaza edilmesini ve sağlığın korunmasını emreder” dedi.

Aktepe açıklamasına şöyle devam etti. “İnsan hayatı değişik evrelerle ve değişimlerle doludur. İnsan doğar, yaşar ve ölür. Doğumun, sağlığın, hastalığın ve ölümün yaratıcısı mutlak kudret sahibi Allah Teâlâ’dır. İnsan acziyetini ve zayıflığını bilmek zorundadır. Kendisini yaratana karşı vazifeleri olduğunu ve O’ndan müstağni kalamayacağını idrak etmelidir. Başkasına muhtaç olmayan yegâne varlık Allah Teâlâ’dır. İnsan, kendisine hayat bahşedene hamt etmeli ve hastalandığında da yine şifayı O’ndan ummalıdır. Allah’ın kendisinden talep ettiklerini yerine getirmeye çalışmalıdır.

Kur’an-ı Kerîm’de (Isra Suresi, 83) insanların zor zamanlarda ümitsizliğe kapılmaları, psikolojik çöküşler yaşamaları ve kendilerini çaresiz hissetmeleri hoş görülmez. İslâmiyet’te insanın çaresizlik hissiyle bilinçsiz davranışlara yönelmesi asla kabul edilemez. Allah’ın mutlak kudretine sığınmış bilinçli bir Müslüman’ın kendisini ümitsizliğe kaptırması mümkün değildir. Bir başka açıdan da Allah Teâlâ, insanı sosyal bir varlık olarak yaratmış ve onu kimsesiz bırakmamıştır. İslâm toplumunda hiç kimse kendisini yalnız ve çaresiz hissetmemelidir. “Müminler kardeştir” ilkesi gereğince İslam toplumunda her fert toplumun koruması altında olmalıdır.

Allah Teâlâ hayatı ve ölümü kimin güzel işler yapacağını tespit etmek amacıyla var etmiştir. Dolayısıyla İslâmiyet’te hayat, bir eğitim ve imtihan sürecidir. Eğitim de kimi zaman zevkli olurken kimi zaman zorlu olabilir. Rabbimiz insanı bazen nimetlere boğarak kimi zaman da bunları alarak sınayabilir. Müslüman’a düşen sabretmek ve imtihanı kaybetmemektir. Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerîm’de (Bakara Süresi, 155) insanların korku, açlık, can ve mal kaybıyla sınanacaklarını vurgulamakta ve sabredenleri cennetle müjdelemektedir. İnsana düşen, Allah tarafından yaratıldığını bilmek ve yine O’na döneceğini idrak etmektir.

İslâmiyet kardeşlik, dayanışma, yardımlaşma, paylaşma ve diğerkâmlık dinidir. Cimrilik, bencillik, duyarsızlık, merhametsizlik ve başkasının zorda kalmasına sevinmek İslâm ahlâkına sığmaz. İnsanların en hayırlısı insanlara faydası olandır ve insan, başkalarına yardımcı olduğu sürece Allah da onun yardımcısıdır. Müslüman kendisi için istediğini kardeşleri için de isteyendir. Hâsılı gün varlığını paylaşma ve muhtaç olanlara yardım etme günüdür.

Rabbimiz! Bizlere dünyada da Ahirette de güzellikler ihsan eyle! Bizlere takatimiz yetmeyecek yükler yükleme! Hatalarımızı, günahlarımızı ve kusurlarımızı bağışla! Sen bize acıyıp bağışlamazsan bizler hüsrana uğrarız. Bizi hüsrana uğrayanlardan eyleme! Âmin

Bu haber 100 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...