Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

İmam, Sadece Hatip Değil Yazarda Olabiliyor

Erzincanlı İmam Hatip mezunu Diyanet işleri başkanlığı ve Milli eğitim bünyesinde hizmet eden Eğitimci-Yazar Yusuf Uğuş´un gençlere yönelik içsel Motivasyonu destekleyen´´Şşşşşttt Bi´ Baksana´´ isimli eseri çıktı..

17 Ekim 2020 09:36

Eğitimci Yazar Yusuf Uğuş “Şşşşşttt Bi' Baksana'' isimli eseri ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Çok yakın zaman da İmam Hatiplileri hedef alan Erol Mütercimler'in '' imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekâr, cinsi sapık, ahlaksız" demesine fiili bir tepki gösteren imam hatip kökenli Diyanet işleri başkanlığı ve Milli eğitim bünyesinde hizmet eden Eğitimci-Yazar Yusuf Uğuş'un gençlere yönelik içsel Motivasyonu destekleyen''Şşşşşttt Bi' Baksana'' isimli eseri çıktı..

YAZAR DEĞİL HOCAM DENİLMESİ TERCİHİM

Eğitim hayatının içerisinde olduğumuzdan dolayı hocam kelimesine daha aşina olduğunu ifade eden Uğuş, Yazarlık serüvenim yeni olduğundan ve bir de büyük üstatları düşündüğümüzde de henüz bu sıfatla anılmaya hayâ ediyorum. Yazar değil Hocam denilmesi şimdilik tercihim.

İLAHİYAT FAKÜLTESİ MEZUNUYUM

Kendini tanıtma fasılları ekseriyetle kişilerin kendini olduğundan çok daha farklı bir ambalajla sunmasına zemin oluşturduğunu söyleyen Uğuş, “ben çok fazla bu bölümde şatafatlı cümleler kurmayı sevmiyorum daha doğrusu kendimi olduğumun dışında farklı bir ambalaja sarıp insanlara servis etmeyi uygun bulmuyorum. Kısaca 1990 İstanbul Silivri doğumlu olduğumu bu yüzden de -zannediyorum deniz şehrinde doğmanın vermiş olduğu bir duygu olsa gerek- denizi ve özellikle yosun kokusunu çok seviyorum. Aslen Erzincanlıyım. İmam Hatip mezunuyum ama ahlaksız veya sahtekâr olduğumu düşünmüyorum, çevremde zannediyorum benimle aynı düşüncededir. Aynı zamanda Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezunuyum. Ama ben kendimi tek cümle ile özetleyecek olursam. Yokluk dünyasında varlık iddiasında bulunan bir küstah değilim diyebilirim.

OKUMAKTAN ÇOK FARKLI BİR DUYGU YAZMAK

15 yıldır mütemadiyen yazdığını ve ''Şşşşşttt Bi'baksana'' o 15 yıllık emeğin cesaret bulmuş hali olduğunu ifade eden Uğuş,  yazı sizin bilgisayarınızda veya sizin kendi kâğıdınızdaysa size aittir. Ama kitap haline geldiğinde artık o sadece sizin değil toplumunda istifadesine sunulmuş bir eserdir. o yüzden muhataplarımı her zaman önemsemişimdir ve içime sinmeyen bir şeyi onların huzuruna çıkarmayı doğru bulmuyorum. Şşşşşttt Bi'Baksana yazılırken sayfa aralarında gözyaşlarım, kahkahalarım vardır. Dolayısı ile beni ben olarak muhatap kitleye sergileyen bir kitaptır. Aslında bu cümleyi şöyle de çevirebiliriz, muhatabın kendisine ait hissederek yabancılık çekmeden keyifle okuyacağı bir eser olduğuna kalben kanaat getirdikten sonra yayım sürecine karar verildi ve girildi. Okumaktan çok farklı bir duygu yazmak, Okurken sadece yazılanı hissediyorsunuz ve hayal dünyanızda onu sadece siz yaşıyorsunuz. Yazarken bu kâğıda kelimelerle dökülüyor. Örneğin, sevgiyi bir kitapta okuyabilir ve bunu kendi iç dünyanızda hissedebilirsiniz ama bunu kelime ile ifade etmek okumaktan çok daha zor bir sürece girişmek demek. Hissiyat işlediğiniz konuya göre değişiyor dedim ya az önce bu kitapta gözyaşlarım da var kahkahalarım da.

Mizah kesinlikle mizah, çünkü acılarımız hepimizin emin olun aynı. Bir filmi izlerken hepimiz aynı sahneye ağlarız veya bir toplumsal vaka da hepimiz aynı şeye gözyaşı dökeriz. Fakat aynı şeylere tebessüm edip, gülümsemeyiz. O yüzden bu kitapta çok sık mizah yapıldı. Daha doğrusu kendi yaşanmışlıklarımla aslında alay ettim! Hepimizin ortak sorun zannettikleri şeyin aslında ortak sorun olmadıklarına mizahi bir dille dikkat çekmeye çalıştım işte bu kısımlar benim en çok üzerinde düşündüğüm hatta günlerce silip yeniden yazdığım bazen başında saatlerce tek bir kelimeyi beklediğim anlardı.

PANDEMİ sürecinden dolayı kitaplarına D&R online mağazalarında ve gerçek mağazalarında yine onun dışında ritim sanat yayınevi sayfasında, kitapyurdu.com'da,idefix.com'da,kitapstore.com'da ve daha birçok online kitapevlerinden ulaşılabiliniyor.

Kitabını yayınladıktan sonra gelen dönütlerin hepsinin gurur verici dönütler olduğunu söyleyen Uğuş,  henüz kötü bir yorumla karşılaşmadık, inşallah karşılaşmayız da. Bu eser belki 250 sayfa da olabilirdi ancak basım sürecinden önce o kadar ince eleyip sık dokuduk ki en küçük içime sinmeyen karşıya veremeyeceğim duyguyu barındırmadım kitabımda.

Aslında kitap bizim gözümüzü kapadığımız, kulaklarımızı tıkadığımız olayları ele alan aynı zamanda da özellikle geçiş dönemlerimizde yaşadığımız bize göre dünyanın en büyük problemiymişçesine karşımıza diktiğimiz tabularımızın nasıl bir fiskeyle yerle bir olunabileceğini zaman zaman mizahi bir dille ele aldığım bir eser oldu. İçsel motivasyon aslında bunu sadece özetlemiyor. Doğru, bu kitap kişisel gelişim raflarında yer alıyor fakat bu kitapta kadın cinayeti de var çocuk istismarı da! Ama bu kitapta korkularımızın üzerine yürüyebilmenin nasıl bir hayati ihtiyaç olduğu da var. Kısacası kahkahası bol ama kahkaha attırırken de düşündüren ve sorgulatan bir kitap diyebiliriz.

“Şşşşşttt Bi' Baksana'' isimli eserinin ilk ayında ayın eseri sayılmasının sürpriz olduğunu söyleyen Uğuş, Beklemiyordum bu kadar teveccüh göreceğini. Dualarıyla ve fiilen kitap alarak destek olan tüm okurlarıma gönül dolusu teşekkürler ediyorum, Gurur verici bir mutluluk.

MİLLET OLARAK ÇOK ASİL BİR MİLLETİZ

Erol Mütercimler imam hatipleri baz alarak '' imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız ifadelerine böylesi büyük bir camianın ferdi olarak çok üzüldüğünü kırıldığını ifade eden Yusuf Uğuş, “Tabii sonrasında bir özür yayımladı ve yanlış anlaşıldığını dile getirdi. İnsanların hüsnü-ü niyetine inanmak istiyoruz. Kendi ifadesi ile umarız yanlış anlaşılan bir ifadedir ve özründe de gerçekten samimidir. Haklarımıza ve kişiliklerimize saygı duymakta zorundayız. Biz ülke olarak çok güzel bir ülkeyiz ve millet olarak çok asil bir milletiz. Bunlara dikkat edersek çok daha güçlü bir ülke olacağımızdan zerre endişe duymuyorum ve diyorum ki ''Şşşşşttt Bi'Baksana'' eserimden alıntı ile '' iletişimin ilk kuralı dinlemektir! ne kadar dinlersen o kadar dinlenirsin!.'' lütfen birbirimizi dinlerken de ne cevap veririm nasıl bunu alt ederim diye değil de gerçekten fikirlerine saygı duyarak kulak verelim . Kulak verip saygı gösterelim ki aynı şeyi beklemek gibi bir hakkımız doğsun.

İMAM HATİPLİK KARDEŞLİĞİNİN YANSIMASIDIR

İmam Hatip mezunu olmaktan guru duyduğunu söyleyen Uğuş, örneğin imam hatipli olmak demek o okulda okuyanların kusursuz olduğu anlamına gelmiyor fakat işlenen kusurda camiaya saldırı niteliği de asla taşımıyor ve böyle bir hakkı da karşıya doğurmuyor. İmam hatipte okuyan birisi hata yaptığında imam hatipliler böyle ifadesini asla tasvip etmiyorum. Bunu bir imam hatipli olarak değil, en başta kendimi o camiadan soyutlayarak söylüyorum. Farklı bir grup içinde bu geçerli x bir camiadaki hata yapan birisi üzerinden komplesini zan altına almanın da asla ahlaki olduğunu düşünmüyor bu tür ayrıştırıcı ifadelerin de art niyetli olduğunu düşünüyorum. İmam Hatipli olmanın avantajları, çok sağlam dostlukların temelini attığımızı düşünüyorum. Çoğu lise arkadaşlarımızla hala daha sıkı bağlarla dostluğumuzu sürdürüyoruz. Bu imam hatiplik kardeşliğinin yansımasıdır. Dezavantajları ise kesinlikle toplumsal baskı ve hatasız kabul edilmek! Ne demek istediğimi eminim ki imam hatipli kardeşlerimiz çok çok iyi anlıyorlar fakat benim burada söylemek istediğim bu camia dışında olanlara, imam hatiplilerinde etten kemikten insanlar olduğunu unutmayın! Yapılan hatalarda insan faktörünü görmezden gelmeyin, doğaya hatta hayvanlara göstermiş olduğunuz hoşgörünüze bu çatı altında eğitim görenlerin de ihtiyacı olduğunu unutmayın.

''Şşşşşttt Bi'Baksana'' kitabımızın ismini taşıyan bir kişisel gelişim-eğitim semineri hazırlığı içerisinde olduğunu söyleyen Uğuş, gerek okul müdürlerimizden gerek üniversite kulüplerinden ve gerekse farklı iş kollarında faaliyet gösteren işverenlerimizden gelen talepler doğrultusunda ücretsiz seminerler düzenlemek istiyorum. Bunun için de hassasiyetle çalışmalarımı sürdürüyorum. Başta da söylediğim gibi muhatap kitle benim için çok ama çok önemlidir. aslında amacım merhum Bakinin ifade ettiği gibi  Âvâzeyi bu âleme Dâvûd gibi sal/Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş (Bâkî)    yani Bu âleme Hz. Davud gibi bir ses bırak¸ çünkü bu dünyada kalıcı olan güzel bir sestir. Amaç hoş bir sada bırakmak.

Bu haber 283 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

1
  Yükleniyor...