YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Çiftçilerden Sorunları İstişare Toplantısı

Enerji maliyetlerinin yükselmesi ile birlikte sulama ücretlerinde meydana gelen yüzde 70 lik artışın çiftçileri olumsuz etkileneceği belirten Erzincan Ziraat Odası Başkanlığı ile Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı 17.01.2020 Cuma günü konu ile ilgili yapacakları toplantıya tüm çiftçileri davet ettiler.

15 Ocak 2020 08:54

Çiftçilerden Sorunları İstişare Toplantısı

 

Enerji maliyetlerinin yükselmesi ile birlikte sulama ücretlerinde meydana gelen yüzde 70 lik artışın çiftçileri olumsuz etkileneceği belirten Erzincan Ziraat Odası Başkanlığı ile  Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı  17.01.2020 Cuma günü konu ile ilgili yapacakları toplantıya tüm çiftçileri davet ettiler.

 

Erzincan Ziraat Odası Başkanlığı ile  Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı  birlikteliğinde yapılacak istişare toplantısı öncesi ortak basın açıklaması yaptılar. Yapılan açıklamada enerji maliyetlerinin  ciddi bir şekilde artmasından dolayı,  çiftçinin bu şekilde üretim yapamaz hale geleceğini dile getirdiler.

 

Erzincan Ziraat odasında gerçekleştirilen basın toplantısında Konu hakkında açıklama yapan  Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik; “Erzincan sulama birliğince belirlenen Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanacak olan sulama ücretlerinin görüşülmesiyle  ilgili bütün üreticilerimizin katılmasını bekliyoruz dedi.

Geyik konuşmasının devamında şunları aktardı; “ Enerji maliyetlerinin  ciddi bir şekilde artmasından dolayı 2020 yılında sulama ücretlerinin de bununla birlikte artacağı yani enerji maliyetlerinin yüzde yetmiş gibi bir zam geldi. Bunun maliyetini sulama ücretinin üzerine konulacağını düşünüyoruz.  Bu yüzden bizim üreticilerimizin özellikle pompa bölgesindeki üreticilerimizin sulama ücretleri çok yüksek olacak. Bu şekilde bizim üreticilerimiz üretim yapamazlar. Biz üreticilerimiz de bunları oturup konuşup istişare etmemiz lazım. Bu konuda gerekli yerlere valiliğimize, milletvekillerimize, sulama birliğimize, Devlet Su İşlerimize  de bununla ilgili de bizim alınacak olan kararları iletmek olacak. Bu yüzden üreticilerimizle istişare yapacağız.

 

SULARIMIZIN CAZİBELİ OLARAK AKITILMASINI TALEP ETMİŞTİK

 

Bizim sulamalarımız pompalar elektrikle  çalışıyor. Bu pompalarımızda 1980 yılında yapılan pompalar. Yani çok büyük motorları olan enerji sarfiyatı çok yüksek olan motorlardan sulama yapıyoruz.  Bu da yüzde 50 bir maliyeti arttırıyor Özellikle bu pompaların yenilenmesi lazım. Biz Devlet Su İşleri bölge Müdürlüğü'nden o zaman da bu pompaların acilen yenilenmesini yenilenmiyorsa GES ile ilgili yani güneş enerjisi ile ilgili bir sistemin kurulmasını,  o da olmuyorsa sularımızın cazibeli olarak akıtılmasını talep etmiştik. Bununla ilgili şu ana kadar herhangi bir çalışma  yok. Kendileri evet bununla ilgili bir çalışma yaptıklarını ama üreticimizin adına yansıyan herhangi bir şeyin olmadığını gördük.  

 

SULAMA ÜCRETLERİNDE YÜZDE 100 BİR ARTIŞ OLDU

 

Sulama ücretlerinde yüzde 100 bir artış olduğunu söyleyen Geyik, sulama ücreti 2019'da 2020 yıllarında.  2019'un üzerine Yani 150 liraya 1 dönümü sulama yaptıysa bizim üreticimiz bu yıl 280 – 300  lira gibi bir artacağını söyleniyor. Bizim üreticilerimiz bu şekilde üretim yapamazlar biz bunları oturup enine boyuna konuşacağız. Eğer ki üretim yapılacaksa nasıl yapılır, burada siyasetçilerimiz bize nasıl destek olur, valiliğimiz nasıl destek olur bunları dediğim gibi oturup konuşmamız lazım. Yoksa biz bu şekilde üretim yapamayız.

Burada sadece zaten P1 ve P2 de bir fiyat artışı olmuyor, cazibeli bölgelerde de eski adıyla sol Sayın ve altına da birliklerinde de Cazibe ile sulanan yerlerde de burada da yüksek bir artış var.  Buradaki üreticilerimiz de mağdur oluyor. Yani zaten sulama oradaki üreticilerimiz de yapamıyor. Çünkü  kanallar kanal  özelliklerini kaybetmiş, burada da sıkıntılarımız var.  Burayla ilgili de ne tür vatandaşımızın sıkıntıları şikâyetler var onları öğreneceğiz.

 

SORUNLARIMIZI İSTİŞARE EDECEĞİZ

 

Biz ilk önce kendi üreticilerimizle birlikte bu sorunlarımızı istişare edeceğiz. Bu yüksek çıkacak sulama ücretlerini kerdi aramızda konuşacağız. Bununla ilgili ne tür girişimlerde bulunacağız,  ne tür isteklerimiz olacak. Biz  çiftçilerimizle bir istişare toplantısı yapacağız. İstişare toplantılarımızı  ilerleyen dönemlerde daha sık yapacağız.  Çünkü geçen yıl mayıs ayında yaptığımız Dörtyol'da bir traktörlerle eylem yapmıştık  o günden bugüne çok da fazla bir gelişme olmadı.  Artık biz de Sivil Toplum Örgütü olarak çiftçinin bir platform olarak k Pancar Kooperatifi ile birlikte Ziraat Odamızda çiftçilerde daha sık bir araya geleceğiz. Onların dertlerini sorunlarını çözülüp çözülmediğini bakıp ilgili kurumlara ileteceğiz” dedi.

 

DEVLETTEN DESTEK İSTİYORUZ

 

Pancar Ekicileri Kooperatifi  Yönetim Üyesi Barış Güntürk; “ çiftçilerimizin bu şekilde para  kazanma şansları çok az. Biz devletimizden şunu istiyoruz. Devletten destek istiyoruz. Elektrik P1 ve P2  pompalarının üretimde ki kullanılan elektriğin devletten destek istiyoruz. Destek almadığımız sürece de bunun altında kalkma şansımız yoktur.  Enerji Bakanlığının birçok yerde destek olduğunu biliyoruz. Enerjiye devlet el atmadığı  sürece bunun altında kalkamayız” diye konuştu.

Bu haber 140 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...