YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Bakan Varank, Erzincan’a Elimden Gelen Desteği Vermeye Hazırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erzincan´da katıldığı Sanayici ve İşadamlarıyla ile Milli Teknoloji Güçlü Sanayi İstişare ve değerlendirme toplantısında İki önemli yatırımı ekonomiye kazandırdıklarını söyledi.

13 Ocak 2020 09:01

Bakan Varank, Erzincan’a Elimden Gelen Desteği Vermeye Hazırım

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erzincan'da katıldığı Sanayici ve İşadamlarıyla ile Milli Teknoloji Güçlü Sanayi İstişare ve değerlendirme toplantısında İki önemli yatırımı ekonomiye kazandırdıklarını söyledi.

 

Milli Teknoloji Güçlü Sanayi İstişare ve değerlendirme toplantısı için Erzincan’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Türkiye'yi teknoloji geliştirme ve katma değerli üretimde dünyanın sayılı güçlerinden biri yapmanın peşinde olduklarını, bu amaçla 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'ni açıkladı.

Erzincan’da özel bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen Milli Teknoloji Güçlü Sanayi İstişare ve değerlendirme toplantısına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, İlgili Kurum müdürleri, sanayici ve işadamları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmalarını yapan Erzincan Ticaret ve sanayi odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu; “Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ticaretin nabzını elinde tutan, ilin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biriyiz. 3 bine yakın tüccar ve sanayici üyemizle ilimize katma değer sağlamak için canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Sayın Valimize de ayrıca bu mücadelemizde bizlere verdikleri desteklerden ötürü teşekkür ediyoruz. Bizler seçilirken, bu görevin fahri bir görev olduğunun ve amacımızın üyelerimizin ve ilimizin menfaatini korumak olduğunun bilinciyle seçildik. Bulunduğumuz her ortamda da söylenmesi gerekeni söylemekten hiçbir zaman çekinmedik. Bugün de burada sizlere taleplerimizi arz ederek, sorunlarımıza çözüm bulmanız hususunda ısrarcı olacağız” dedi.

Daha sonra konuşma yapan Erzincan Belediye başkanı Bekir Aksun, “Paydaşlarımız bakanlığınız ile ilgili sorunları dile getirecek” hoş geldiniz” dedi.

Daha sonra konuşan AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır; “Sayın bakanım sizleri ilimizde ağırlamaktan dolayı mutluyuz. Bakanlığınız döneminde özellikle Milli silah ve Mili araba projeniz ile ülkemize katkılarınızdan dolat-yı teşekkür ederim” dedi.

Terzi Babanın, Muhammet Sami’nin memleketi, hoşgörü, dostluğun ve kardeşliğin şehri Can Erzincan’a. Hoş geldiniz diyerek konuşmalarını yapan AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ise konuşmalarında; “Erzincan, tarihinde yaşadığı doğal afetlerle, eski Türkiye’nin çetin şartları düşünüldüğünde eza ve cefanın kentiydi. Ama hükümetimizin ilk iktidar yıllarından bu yana vefanın kenti oldu.

Bugün de Türkiye’nin yerli otomobil hayalini hayata geçiren ekibin en önemli üyesi olarak sizi ağırlamaktan Erzincan olarak kıvanç duyuyoruz. Son yıllarda, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bakanlıklarımızın yoğun gayretleriyle savunma sanayinde yapılan milli ve yerli araş-gereç hamlesiyle küresel ölçekte bağımsızlığımız, bölgesel denklemde egemenliğimizi güçlendiriyoruz.

Milli füzelerimiz, uydularımız, firkateynlerimiz, Altay Tankımız, Atak Helikopterimiz, İHA-Sİ HA’larımız, piyade tüfeğimiz ile ordumuz tarihteki şanına yakışan eski gücüne dönmekte, ulusal güvenliğimiz ve uluslararası itibarımız gün geçtikçe ağırlık kazanmaktadır.

Erzincan sizi bağrına bastı. Gelişiniz hoş oldu, gülüşünüz hoş oldu, varlığınız bize bahtiyarlık oldu. 24ayar şehrin 24 ayar mert insanlarının da sizden bir kaç isteği var. İstiyoruz ki Erzincan sanayinin kalp atışlarının hızlandığı bir il olsun. İstiyoruz ki Erzincan Türkiye’nin Ar-Ge üslerinden biri olsun. İstiyoruz ki Üniversite-Sanayi İş Birliği önümüzdeki süreçte daha da güçlensin. İstiyoruz ki Sayın Bakanımız Erzincan’ı kapsayacak teşvik ve destek paketleriyle yatırımcılarımızın yüzünü güldürsün ve biliyoruz ki Erzincan isterse bakanımız kırmaz, değil mi Sayın Bakanım? O yüzden son olarak şunları ifade etmek isterim. Madem Türkiye yerli otomobil ve lokomotif üretiyor; bunun yan sanayi üretim bantları nın bir kısmı da Erzincan’da faaliyet göstersin. Erzincan’da kamunun ve özel sektörün kurduğu fabrikalar var. Bu fabrikalar diyor ki, biz de yerli üretim araçlarımızın parça ve yan sanayi ürünlerini üretmeye talibiz. Gücümüz var, inancımız var, azmimiz var” dedi

Sevginin, huzurun, hoş görünün şehri Erzincan’a hoş geldiniz diyen Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise yapacağı sunum öncesinde yaptığı konuşmasında; “Heybetli dağların şefkatle sardığı Erzincan, modern bir şehrin bütün yönlerini kendinde barındıran ama geçmişiyle de bağlarını kesmeyen bir ruhla kendini var eden, hamurunu ise çok ötelerden gelen köklü temeller üzerinde yoğurmuş ve bu değerlerin ateşinde pişirmiş kadim bir uygarlığın beşiğidir. Erzincan, tarihi İpek yoluyla doğunun mistik ruhunu kendi potasında eriten, tepeden tırnağa Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet kültürleriyle yoğrulmuş kadim bir ilimizdir. Farklı renkleri, kültürleri bünyesinde barındıran şehrimiz, asırlardır sevginin, hoş görünün ve kardeşliğin sembolü olmuştur. Bizler de bu kardeşlik ikliminin muhafazası için hassasiyetle çalışıyoruz. Tüm vatandaşlarımıza kerim devletimizin tüm imkânlarını eşit ölçüde sunmak için azami gayret gösteriyoruz. Tüm çalışmalarımızın, planlarımızın temel amacı insanımızın, çağın ruhuna uygun, modern, huzurlu ve güvenli bir şehirde yaşamasını sağlamaktır. Bizler, bu anlamda şehrimizin kimliğini kaybetmeden gelişmesi için kadim medeniyetimizin çizgisinden sapmadan dünyayla bütünleşmeye gayret ediyoruz.

Bizler, geçmişten edindiğimiz tecrübeyle tüm imkânlarımızı insanımız için seferber etmeye devam edeceğiz. Geçmişimiz hepimiz için değerlidir ancak onunla övünürken yarınımızı daha iyi yerlere taşımak için yenilikler düşünüyor, planlar yapıyor ve samimi adımlar atıyoruz” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın konuşmalarının ardından kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Türkiye'yi teknoloji geliştirme ve katma değerli üretimde dünyanın sayılı güçlerinden biri yapmanın peşinde olduklarını, bu amaçla 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'ni açıkladı.

Bakan Varan konuşmalarında; “Kendilerine iddialı, bir o kadar da gerçekçi hedefler koyduklarını dile getirerek, “bu hedeflere ulaştıracak temel alanları yüksek teknoloji, dijital dönüşüm, girişimcilik, beşeri sermaye ve altyapı olarak belirlediklerini söyledi. İş insanları yatırım yaptıkça ve istihdam oluşturdukça Türkiye'nin güçlenip büyüyeceğini vurgulayan Varank, "Kaynaklarınızı yatırımlara yönlendirmenin aslında şu anda tam vakti. Finansman maliyetleri düşüyor, ekonomiye güven artıyor, iç talep canlanıyor, ihracatta rekorlar kırıyoruz. Geçen senenin üçüncü çeyreğinde başlayan büyüme, bu sene güçlenerek devam edecek. Dolayısıyla bu koşullar altında yatırım yapan kazanır, büyüyen ekonomiden hak ettiği payı alır. Bakanlık olarak sanayicilerin üretime daha sıkı sarılması için yenilikçi politikalar geliştirdiklerine dikkati çekerek, "Teknoloji odaklı sanayi hamlesi bunlardan biri. Biz buna 'hamle' dedik, çünkü bu programla birlikte yerlileşme alanında benzersiz bir işe giriştik. Türkiye stratejik sektörlerde kritik ürünleri kendisi üretebilsin, dışa bağımlılığını minimuma indirsin ve bir sonraki aşamada da bu ürünleri ihraç etsin istiyoruz. Bu işin arka planında çok detaylı teknik analizler yaptık, kabiliyetlerimizi ölçtük, sıçrama yapabileceğimiz ürünleri belirledik. Bu programda alıcı ve satıcıyı aynı anda destekliyor, tüm teşviklere tek pencere üzerinden başvuru imkânı getiriyoruz. İlk çağrıya makine sektöründe çıktık ve yoğun taleple karşılaştık."

Parlak fikirleri 200 bin liraya kadar hibeyle desteklediklerini söyleyen Bakan Varank, “Makine sektörü ile ilgili çıkılan çağrı sonrası 153 proje başvurusu var. Sadece tek bir sektörde açılan çağrıya 5,3 milyar liralık yatırım başvurusu aldık. Şimdi bu başvuruların programda yer alan temel kriterleri sağlayıp sağlamadığını değerlendiriyoruz. Temel kriterleri sağlayan firmalar detaylı fizibilite hazırlayacak ve nihai destek başvurularını yapacak. Bunun için de son tarihi 19 Ocak olarak belirledik. Diğer vizyoner politikalarının, kurulan iki yeni fon sayesinde sunulan sermaye desteği olduğunu dile getiren Varank, "Bu bir sermaye desteği, yani yatırımınıza bu fonlar ortak oluyor. Sizi bankalara faiz ödemekten ya da kredi borcuna girmekten kurtarıyor. KOBİ'ler, yenilikçi işletmeler ve iş kurmak isteyenler bu fonlara mutlaka başvurmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Varank, “KOBİ'ler için bankalarla düşük faizli kredi anlaşmaları yaptıklarını, bu kapsamda KOSGEB'in işletme kredilerine 18 aya, yatırım kredilerine de 36 aya kadar finansman desteği sağlayacağını ifade ederek, kredi faizlerindeki düşüş eğilimini dikkate alan KOSGEB'in bankalarla yaptığı protokolleri yenilediğini kaydetti. Finansman maliyetlerinin tamamını KOSGEB'in karşıladığının altını çizen Varank, işletmelerin bu program kapsamında herhangi bir faiz veya kar payı ödemeden bankalardan kredi kullanabileceklerini vurguladı.

Destek programının sürekli başvuruya açık olduğunu söyleyen Bakan Varank, "Sermaye ve finansman desteği sunmanın yanında teknoloji odaklı parlak fikirleri 200 bin liraya kadar hibeyle destekliyoruz. TÜBİTAK tarafından uygulanan Bireysel Genç Girişimcilik Programı, 2020 başvurularını almaya başladı. Bu kapsamda genç girişimcilerimiz, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini küresel rekabet gücüne sahip teşebbüslere dönüştürebiliyor. Başvuruları 28 Şubat'a kadar yapabilirsiniz.” Dedi.

Bakan Varank Erzincan ile ilgili taleplere verdiği samimi cevaplar sonrasında yapılan çalışmalar basına kapalı olarak devam etti.

Bu haber 142 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...