YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Mevlit-i Nebi Haftası 08-16 Kasım Arası Kutlanacak

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin 08-16 Kasım 2019 tarihleri arasında kutlanacak Mevlit-i Nebi Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Efendimiz (S.A.V.), Mevlit-i Nebi haftalarında olduğu gibi, tüm zamanlarımızda da hayatı boyunca anılmaya ve anlaşılmaya çalışılacaktır dedi.

08 Kasım 2019 09:31

Mevlit-i Nebi Haftası 08-16 Kasım Arası Kutlanacak

 

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin 08-16 Kasım 2019 tarihleri arasında kutlanacak Mevlit-i Nebi Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Efendimiz (S.A.V.), Mevlit-i Nebi haftalarında olduğu gibi, tüm zamanlarımızda da hayatı boyunca anılmaya ve anlaşılmaya çalışılacaktır dedi.

 

İl Müftüsü Çetin Mesajında, Yolunu şaşıran insanlığa yol gösterici olarak gönderilmiş Âlemlere Rahmet Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.S)’in veladet yıldönümüne bizi kavuşturan Yüce Rabbimize hamt olsun. Güzel bir örnek, hak ve hakikatin şahidi, müjdeci ve uyarıcı olarak gönderilen Efendimiz Muhammed Mustafa’ya salât-ü selâm olsun. 8 Kasım Cuma gecesini Cumartesi gününe bağlayan gece Mevlit Kandilidir. İnsanlığı vahyin ışığında karanlıklardan aydınlığa çıkaran kutlu Nebî (S.A.V)’in doğum yıldönümü olan bu mübarek geceye ulaşmanın sevincini yaşayan mümin kardeşlerimin Mevlit Kandillerini tebrik ediyor, daha nice kandillere sağlıkla erişmemizi Cenabi-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl 08-16 Kasım 2019 tarihleri arasını Mevlit-i Nebi Haftası olarak belirlemiştir. Efendimiz (S.A.V.), Mevlit-i Nebi haftalarında olduğu gibi, tüm zamanlarımızda da hayatı boyunca anılmaya ve anlaşılmaya çalışılacaktır.

Bugün Müslümanlara düşen görev Hz. Peygamber’i tanımak, anlamak, hayatı Onunla anlamlandırmaktır. Müslümanlar hayatlarını, O’nun (S.A.V) hayat anlayışına güçleri nispetinde benzetmeye çalışmalıdırlar. Bu da O’nun yaşadığı insanî ve İslami hayatı tanımayı gerektirir. O’nun hayatını, sünnet-i seniyyesi aracılığı ile öğrenebiliriz.

Hayatının her alanında bizlere örnek olan Peygamberimiz (S.A.S) İslam ailesinin örneğini oluşturma, genç nesilleri anlama ve onları geleceğe hazırlama konusunda en güzel rehberimizdir. Yüce Rabbimizin en güzel nimetlerinden olan aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Aile, Rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden biri olup onun rahmeti ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbete erişen bir kurumdur. Bireyleri olumsuzluklara, tehlikelere karşı koruyan sağlam ve güvenli bir limandır. Aile, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır.

Bilinmelidir ki; aile insana sunulan en değerli hazinedir. İnsanı dünyanın en kıymetli varlığı olarak yaratan Rabbi, eşini de yanı başına vermiş ve böylece ona inişli-çıkışlı dünya hayatında kendisini güvende hissedeceği huzurlu bir ortam bahşetmiştir. Bu güzel ortamın, bozulmadan sevgi, saygı ve mutlulukla devam edebilmesi, hem insanın arzusu, hem de Cenabi-ı Hakk’ın (C.C.) muradıdır. Bu yuvada bir araya getirdiği anne, baba ve çocuğa ayrı ayrı kıymet yükleyen Rabbimiz, onları birbirine emanet etmiştir. Dinimizin aileye bakışını ve ona yüklediği değeri bilmek, aileyi ayakta tutan temel ahlâkî değerleri kavramak, aile hayatımızı yeniden gözden geçirip düzenlememize yardımcı olacak, yeni bir aile kuracak, onlara ufuk açacaktır. Küreselleşen dünyada aileyi hedef alan ve aile içinde yaşanan sorunlar hepimizi etkilemekte, sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit etmektedir. Kitle iletişim araçlarının gelişimi değer ve sınır tanımaksızın aile mahremiyetini, aile bireylerinin haklarını ve ailenin saygınlığını zedeleyebilmektedir. Sadakatsizlik, vefasızlık, tahammülsüzlük, bilinçsizlik ve şiddet gibi sebeplerle ailelerimiz ciddi anlamda zarar görmektedir. Dolayısıyla ailenin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması için çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur. Bu bağlamda Kur’an ve sünnetten beslenen sağlam referanslarla bugünün ailelerine yol gösterecek bilimsel çalışmalara ihtiyaç vardır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, öteden beri özelde milletimiz, genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, böylece toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir. Bu bağlamda 2019 yılı Mevlit-i Nebi Haftası teması “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlenmiştir ve bu tema çerçevesinde ülke genelinde Hz. Peygamber ve Aile anlayışı çeşitli Sempozyum, panel, söyleşi, konferans gibi etkinliklerle işlenecektir.

Mevlit-i Nebî Haftası, 1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığımızın tamamen kendi inisiyatifiyle ve Türkiye’deki ilahiyat birikimiyle istişare ederek planladığı ve uygulamaya koyduğu bir haftadır. Bu hafta, kanunların verdiği yetki ile ortaya çıkmış, 30 yıl boyunca tefekkür dünyamıza hayat vermiş, “Hz. Peygamber’i Anmaktan Anlamaya” düsturuyla gelişmiş, Peygamberimiz (S.A.V.)’in örnekliğini ve rehberliğini toplumun her kesimine ve gönül coğrafyamıza anlatmayı, günümüz problemlerine nebevî referanslarla çözüm üretmeyi amaçlayan milletimizin yakın tarihinde yer edinmiş bir haftadır.. Öte yandan söz konusu haftamız, dinî/taabbudî değil; ilmi, irfanı ve kültürel bir haftadır Mevlit-i Nebî Haftamız etkinlikleri kapsamında, İslam’ın rahmet yüklü mesajlarının ve Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in 14 asırdır süregelen eşsiz örnekliğinin ve önderliğinin toplumumuzun tüm kesimlerine ulaştırılmasını gaye edinmiş olarak bu yolda çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz..

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlit-i Nebi Haftanızı tebrik ediyor, haftanın ilimize, ülkemize ve âlem-i İslam'a hayır ve bereketler getirmesini Yüce Mevlâ'dan niyaz ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 316 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...