YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Kurban Sevginin, Vefanın, Sadâkatin, Fedakârlığın Simgesidir

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin; Kurban Bayramı münasebetiyle yayınladığı kutlama mesajında; “Kurban sevginin, vefânın, sadâkatin, fedakârlığın simgesidir. Allah’a, hakikate, iyiye, doğruya, güzele, yakın olma arayışıdır” dedi.

09 Ağustos 2019 17:17

Kurban Sevginin, Vefanın, Sadâkatin, Fedakârlığın Simgesidir

 

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin; Kurban Bayramı münasebetiyle yayınladığı kutlama mesajında; “Kurban sevginin, vefânın, sadâkatin, fedakârlığın simgesidir. Allah’a, hakikate, iyiye, doğruya, güzele, yakın olma arayışıdır” dedi.

 

İl Müftüsü Çetin Mesajında; “Biz Müslümanlar için bayramlar imanı, ibadeti ve tarihi, müminleri sevinç atmosferinde buluşturan ve bu sevinci istikbâle taşıyan önemli zaman dilimleridir. Bayramlarımız her yıl Muhammed ümmeti olma bilincimizi güçlendiren, millet olma irademizi, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu müstesna günlerdir.

Bayramların dindeki yerini ve değerini sadece kutsal metinlerde değil, meydana getirdikleri medeniyetlerin canlı dinamiklerinde aramak gerekir. Din dilinde Kurban ve Kurban Bayramının yüksek dini ve manevi değeri Şeâir kavramıyla ifade edilmiştir. Şeâir: Müslüman olma ve Müslüman kalma bilincimizi, şuurumuzu diri tutan simgesel ve sembolik değeri yüksek ibadet ve davranış demektir. Kur’an-ı Kerimde “Her kim Allah’ın nişânelerine (simgelerine) saygı gösterirse bu, kalplerin takvasındandır.”buyurulmuştur. (Hac  22/3 2 )

Ramazan bayramımız, her yıl bizlere yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in nazil oluşunu ve İslâm’ın doğuşunu yaşatırken, kurban bayramımız ise, Hz. Âdem’den Hz. İbrahim’e ve Hz. İsmail’den Hz. Muhammed (S.A.V.)’e uzanan bir sosyal dayanışma ve kardeşliği önceler. Kurban aynı zamanda İslam’ın temellerinden biri olan Hac ibadetinin önemli bir parçasıdır.  Bugün Arafat’ta dünyalıklardan soyunmuş, âdeta ak kefenlere bürünmüş, milyonlarca Müslüman, Rabbin divanına durdu; ellerini açtı ve bütün insanlık için rahmet diledi. Bugün bizler de, kurban ibadetinin manevî ikliminde bir gönül yüceliği yakalayıp Rabbimize yakınlık arayışında olacağız. Zira kurban, Allah’a, hakikate, iyiye, doğruya, güzele, yakın olma arayışıdır.

Kurban sevginin, vefanın, sadâkatin, fedakârlığın simgesidir. Kurbanda Hz. İbrahim’in evladıyla, Hz. İsmail’in de canıyla ve hakka bağlılık duygularıyla imtihan olduğu derûnî bir dünya vardır. Bayramlar, sevinçleri büyütme mevsimidir. Bu bayramda da sevinçleri dünya çapında büyütmeliyiz. Önce kendi gönüllerimiz bir sevinç yumağı hâline gelmeli, sonra özellikle varlık sebebimiz olan annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini şad etmeliyiz ve onların hayır dualarını almalıyız. Bir tatlı söz işitmek için hayatın bütün ağırlığını paylaşmayı göze alan çileli eşleri mesrur etmeliyiz. Evlerin canlı bayramları olan çocukları sevindirmeliyiz ve yılda bir defa gerçekleşen bu ibadetin coşkusuyla tanıştırmalıyız. Gönüllerin ağır yükü olan küskünlükleri ortadan kaldırmalıyız. Selâmlaşarak, musafaha ederek, kucaklaşarak, ziyaretleşerek, kurban etlerini dağıtarak, ikramda bulunarak kardeşlerimizin gönül dünyalarına sevgi, sevinç ve umut taşımalıyız. Hasta yatağında ziyaretçi bekleyen kardeşlerimizi hatırlamalıyız; öksüz ve yetimlerin, kimsesiz ve ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin gülmesine ve ümitlerinin yeşermesine vesile olmalıyız. Bizimle bayram sevincine katılamayan; hapishane ve hastane köşelerinde, düşkünler yurdunda bulunan vatandaşlarımızı ziyaret edip gönüllerini almalıyız.

İnsanlığın ortak barışının korunmasında önemli sorumluluğu olan, ancak yıllardır kendi dinî bayramlarını dahi sevinç ve mutlulukla kutlamaya hasret kalan; gözyaşı, şiddet, savaş, ekonomik sıkıntı ve yoksulluğun gölgesinde bayramını kutlamak zorundan kalan din kardeşlerimizi hatırlamalı ve onlar için dua etmeliyiz. Kurban ibadetini gerçekleştirirken sevgili Peygamberimizin “İslam’ın, bütün mahlûkata şefkat merhamet ve ihsan” prensibini unutmamalıyız.

Yüce Yaratana yakın olmak için yerine getirdiğimiz bir ibadeti ifa ederken bizi ondan ve onun rızasından uzaklaştıracak her türlü davranıştan kaçınmalıyız. Hayvana eziyet ederek, dinin yarısı addedilen temizliği göz ardı ederek, insan ve çevre sağlığını tehdit ederek kurduğumuz veya kurmaya çalıştığımız yakınlığa gölge düşürmemeliyiz. Ancak bazı olumsuz uygulamaları öne sürerek Kurbanı ve Kurban Bayramını tartışma konusu yapmamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta can Erzincan’ımız olmak üzere, milletimizin, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve bütün İslam âleminin Kurban bayramını tebrik eder, Allah katında kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ederim..” İfadelerini kullandı.

Bu haber 829 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...