YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

TÜRK HPB Cerrahi Derneği Bölgesel toplantısı Erzincan’da Yapıldı

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği (TÜRK HPB) ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi genel Cerrahi ana bilim dalı ile birlikte Erzincan Bölgesel toplantısı yapıldı.

15 Nisan 2019 08:48

TÜRK HPB Cerrahi Derneği Bölgesel toplantısı Erzincan’da Yapıldı

 

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği (TÜRK HPB) ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi genel Cerrahi ana bilim dalı ile birlikte Erzincan Bölgesel toplantısı yapıldı.

 

Erzincan Hilton Garden Inn toplantı salonunda gerçekleştirilen panele Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği TÜRK HPB dernek başkanı Prof. Dr. Ahmet Balık ile birlikte akademisyenler katıldı.

Erzincan Hilton Garden Inn toplantı salonunda gerçekleştirilen panel Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması sonrası açılış konuşmalarını yapan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ana bilim dalı başkanı ve toplantı düzenleme kurul başkanı Prof. Dr. Durkaya Ören konuşmalarında; “Bizi çok sıcak karşılayan ve bizi destekleyen Sayın valimiz Ali Arslantaş’a, katkıları için Sayın rektörümüz Prof. Dr. Akın Levent’e, bu konudaki büyük gayretleri için İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. öğretim üyesi Erkan Hirik ve başhekim Sayın Dr. öğretim üyesi Orhan Çimen’e toplantımıza önemli maddi katkı sağlayan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ahmet Tanoğlu na teşekkür ediyorum..

Ayrıca bu toplantının Erzincan'da yapılmasını kendilerine ilettim de önceden planlanmış programlarını değiştirerek bize bir toplantı fırsatı veren ve bu toplantının Erzincan'da yapılmasını sağlayan ve başarıyla gurur duyduğum aynı zamanda öğrencim olan bu Türk HPB Derneği Başkanı Profesör Doktor Ahmet Balık a ve Dernek yönetim kuruluna, yine toplantının hazırlanmasında önemli katkıları olan ve başarılarıyla gurur duyduğum öğrencim Profesör Doktor Gürkan Öztürk ve hazırlıklar da benimle birlikte koşturan doçent Doktor Arda ışık ile Operatör Doktor Eray Kurnaz ve diğer çalışma arkadaşlarıma Yine teşekkür ediyorum dedi..

Toplantımıza ülkemizden her taraftan ülkemizin her tarafından katılan ve bizi onurlandıran değerli Bilim adamlarına ve meslektaşlarıma da teşekkür ederim diyerek konuşmalarını sürdüren Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ana bilim dalı başkanı ve toplantı düzenleme kurul başkanı Prof. Dr. Durkaya Ören, Şu anda aramızda Türkiye'de gelen çok kıymetli bilim adamları olduğunu bilmenizi istiyorum.. Bilimsel kongreler o ilmin mensuplarının eğitiminde çok önemli etkinliklerdir, bu kongreler meslek mensuplarının eğitimine katkıda bulunur, onların bilgilerini günceller ve Tanı ve tedavide o ülkede Fikir Birliği oluşmasını sağlar..

Kongreler Ülke Tıbbının da gelişmesine de katkıda bulunur bu toplantının üniversitemizde Tıp fakültemizin bilimsel kredisini yükselmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bugün Türk Tıbbı bu gelişmiş dünya Tıbbı ile boy ölçmek ve yarışacak durumdadır bununla millet olarak gurur duymalıyız, artık gelişmiş ülkelerden hastalar ülkemize gelmekte burada tedavi olmaktadır. Ülkemizde karaciğer ve safra yolları cerrahisi Özellikle de karaciğer naklinde önemli gelişmeler olmuştur, bugün nakil için yurtdışına gitmiyor artık hiç asla gerek yoktur ülkemizdeki bütün karaciğer nakil merkezleri çok başarılı nakiller gerçekleştirmektedir, bu meslektaşlarımın yürekten kutluyorum, ülkemize yaptıkları bu katkıları için gurur duyuyoruz. Bunların içinde 3 merkezde başarılı nakiller yapan ve kendilerinin hocası olma şerefine ulaştığım Profesör Doktor Kamil Yalçın Polat, Profesör Doktor Bülent Aydınlı ve Profesör Doktor Gürkan Öztürk ile de gurur duyuyorum.

Toplantımızı diğer bir amacı da fakültemize tanıtmak diğer fakülte ve kuruluşlarla bağlarımızı güçlendirmek ve karşılıklı bilgi alışverişi ne imkân sağlamaktır. Tıp da iyiyiz dedim ama daha iyi olmamız gerekiyor Bunun için de çok çalışmamız gerekiyor başkalarının yaptığını taklit etmekten ve onların ürettiği ilaç ve malzeme kullanmaktan tamamen kurtulmanız için teknolojiyi kendimiz etmemiz gerekiyor Bu görev geleceğimiz olan size düşüyor Biz bayrağı size devredeceğiz bunu başaracağınızdan eminim ”ifadelerine yer verdi.

Daha sonra konuşan Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği TÜRK HPB dernek başkanı Prof. Dr. Ahmet Balık ise, hepatobiliyer Cerrahi Derneği yönetim kurulu adına katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmalarına; “ Türk hepatobiliyer Cerrahi Derneği dünyanın dünyada kurulan ilk hepatobiliyer cerrahi derneklerinden biridir.

Avrupa'nın birçok ülkesinde kurulmadan önce bizim ülkemizde kurulmuştur. 30 yıllık yaklaşık bir geçmişi vardır ve bugüne kadar 13 Ulusal Kongre 2 uluslararası kongre düzenledik. Bu yıl Ekim ayında 14’ncüsünü düzenleyeceğiz, ortalama yılda iki kez bazen 3 kez bölgesel toplantılar düzenliyoruz ve ulusal kongrelere katılamayan meslektaşlarımızın biz onların yanına gidiyoruz.

Bu toplantımız da Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ana bilim dalı başkanı ve toplantı düzenleme kurul başkanı Prof. Dr. Durkaya Ören hocamızın vesilesiyle ve onun talebi ile gerçekleşti biz de seve seve geldik, hem Yeni kurulmuş bir üniversiteye destek vermek hem buradaki meslektaşlarımıza tanışmak Derneğimizi tanıtmak Bu amaçla çok yönlü bir faydası olacağını Sanıyorum güzel bir programı var kongremizin başarılı geçeceğine umuyorum dedi..

Konuşmalarına genç meslektaşlarıma küçük bir hatırlatma yapmak istediğini belirten Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği TÜRK HPB dernek başkanı Prof. Dr. Ahmet Balık, derneğimiz bu alanda eğitim almak isteyen meslektaşlarımıza destek sağlamaktadır, web sitemizden bu desteğin şartlarını öğrenebilirler ve herkesten rica ediyorum lütfen Web sayfasını ziyaret edip burstan yararlanın bu burs genç arkadaşlarımızı içindir bunları kullanmanızı öneririm.. Çünkü bu ülkenin genç İnsanların iyi geçmişken insanlara ihtiyacı var bizde bunu elimizden geldiğince destekleyeceğiz kongrenin başarılı geçmesi dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi..

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi cerrahi anabilim dalının düzenlemiş olduğu hepatopankreatobilier bölgesel toplantısı nedeniyle Erzincan'da bulunmanız dan hoşluk diyorum ve hepinize hoş geldiniz diyerek söz alan Erzincan Binali Yıldırm Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, “Türkiye'de hepatobiliyer cerrahi konusunda son senelerde yaşanan gelişmelerle sevgili hocalarımızın sayesinde dünyanın en önde gelen ülkeleri haline geldik. Bunu gururla söyleyebilirim laparoskopik cerrahi, transplantasyon cerrahisi ve son olarak da robotik cerrahi sayesinde dünyaya önderlik etme şansını yakaladık. Bu nedenle bütün arkadaşlarımıza bütün cerrahi dernekleri arkadaşlarımıza üyesi olan arkadaşların hepsine teşekkürlerimi buradan sunmayı bir borç biliyorum. Bugün burada hepatobiliyer konularında Kapalı kolesistektomi transplantasyonu cerrahisi, hepatectomy ile ilgili çok değerli bilgilerini bize aktaracak ve arkadaşlarımız bu bilgilerle paylaştıklarım da göreceğiz ki Türkiye köpek çok önemli bir noktaya gelmiştir şimdi ben bu toplantının çok verimli geçmesi temennisiyle hepinize sevgi saygı ve hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun bir toplantıya Erzincan'ımızda tertiplenmesine sebep olan başta değerli Hocama ve ekibine şükranlarımı sunuyorum diyerek, tüm hocalarımıza Erzin canımıza Hoş geldiniz diyor memleketimize milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum dedi.

Son olarak konuşmalarını yapan Erzincan valisi Ali Arslantaş ise; Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği tarafından ilimizde düzenlenen bölgesel toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bildirileriyle, görüşleriyle bu toplantıya katkı sunacak ilim adamlarımıza teşekkür ediyorum. Ülkemize sağlık alanında büyük hizmetler sunan Türk HPB Cerrahi Derneği’ne çalışmalarında başarılar diliyorum dedi. Vali Arslantaş, Özellikle son yirmi yılda sağlık alanında ülkemiz büyük bir mesafe kat etti.

Tıp fakültelerimizle eşgüdümlü çalışan araştırma hastanelerimizin sayısının artması, doktorlarımızın alanında yetkin hale gelmesinde de etkili oldu. Hastanelerimizin fiziki koşulları Avrupa standartlarına kavuştu. Açılan bölge hastaneleriyle vatandaşlarımıza daha etkin sağlık hizmetleri verilmeye başlandı. Ama en önemlisi tabii ki sizin gibi değerli bilim insanlarımızın ülkemize sağlık alanında yaptığı büyük hizmetlerin artık hem devletimiz nazarında hem de milletimizin gönlünde büyük bir yer edinmesi oldu.

Sağlık alanındaki gelişmeler baş döndürücü bir hızla devam ediyor. Özellikle üniversitelerimizde bizim de yakinen müşahede ettiğimiz durum, donanımlı hocalarımızdan eğitim alan ve bu hıza ayak uyduran doktorlarımızın, sağlık çalışanlarımızın başarılı çalışmalara imza attığıdır.

 

Bizler, şunu iyi biliyoruz ki sağlıklı bir nesil olmadıkça güçlü ve müreffeh bir ülke olamayız. Gelişmiş ülkelerin geri kalmış ülkelerle arasındaki en büyük farklardan biri vatandaşlarına sundukları sağlık hizmetinin kalitesidir. Devletimiz bu bilinçle ülkemiz genelinde sağlık alanında büyük yatırımlar yapmış, ilimizdeki Araştırma hastanesine de büyük bir kaynak ayırmış ve her geçen gün gelişen, büyüyen bir hastane hüviyeti kazanmasını sağlamıştır. Tıp alanındaki her gelişme doğrudan insanı ilgilendiriyor. İnsanın yaşamına dokunuyor. Dünya üzerinde belki binlerce bilim insanı gece gündüz demeden hastalıklara çareler üretmek için uğraşıyor.

 

Nobel ödüllü Aziz Sancar hocamız da uzun ve meşakkatli bir çalışmanın sonunda kendi alanıyla ilgili belki de birçok hastalığın teşhisine ışık tutacak çalışmalara imza attı. Biz bu toprakların bereketli olduğuna, insanının, fırsat verildiğinde sadece kendi milleti için değil bütün insanlığa faydalı olacağına yürekten inanıyoruz. Sizler bu anlamda inanıyorum ki sadece bir bilim insanı formatında hareket etmiyor, yaptığınız her işin, attığınız her adımın insanlık için önemli olduğunu düşünüyorsunuz. Erzincan Valisi olarak insanımızı merkeze alan yönetim anlayışımızla, yaptığınız değerli çalışmalar için sizleri yürekten kutluyorum. Bu programın şehrimiz için, üniversitemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Vali arslantaş Tıp dünyasında yaşadığı iki anısını da anlatarak; “Kıymet arkadaşlar burada yabancı yok biz bize konuşuruz sağlık sektörü ile ilgili birkaç eleştiri veya tavsiyemide dile getirmek istiyorum. İki örnek vereceğini belirten Vali Arslantaş, “bir doktor 1991 yılında o zaman Adana'nın şimdi Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bir genel cerrah, gece saat 2 de baygın bir halde bir çocuk geliyor çocuğun babasıyla pazarlık ediyor çocuk bildiğiniz Apandisit çocuğun babası dışarıya çıkıyor 2 gün boyunca Doktorun istediği parayı tedarik etmeye uğraşıyor peşinden de çocuk ameliyat oluyor.. Bu çocuk Efendim bendeniz gözlerimi açtığımda 7 gün geçmiş. Bir Apandisit için insan 7 gün şuursuz yapar mı normalde yarın herhalde taburcu olur değil mi? elinin biri devletin bir vatandaşın cebinde olan bir doktor örneği, Bu da bizim çatı tıp fakülteleri bizden çıktı dedi.

Van ilin de yaşadığım vaka da bie askeri araç kaza yapmış 3 şehit var ve ayrıca 7- 8 de yaralı var. Hastanenin içerisi ana baba günü bir tanesi sedyede yatıyor bir Binbaşı kendinde Ondan bilgi almaya çalışıyoruz Kimsiniz nereden geliyorsun nereye gidiyorsunuz diğerleri şuuru kapalı olan var, ameliyata alınan var bu bilgi almaya çalıştığımızda hasta kendinden geçti morarmaya başladı nefes alamaz hale geldi sedyenin üzerinde patır patır vefat ediyor belli işte bir şey yoksa halbuki konuşuyordu ediyordu bu Erzurum'da 1980'den sonra 90'a kadar okuyan hocalarımız bilirler orada bir İranlı doktor var Laçin Habibi bir şey sordu ben anlamıyorum ki biriyle konuşuyordum bir şey sordu kızdı Nasıl olmaz dedi renkten olanı yok mu dedi onu hatırlıyorum seviyenin üzerinde neşterle Bismillah buradan bir açtığı Ben sedyenin üzerindeki hastanın ciğerlerini gördüm Ona bir Serumun yukarıdan aşağı akıtan kablosuna benzer bir şey taktı oradan Bir kan sızmaya başladı dışarıya nefes almaya başladığı kendine geldi sonra bir helikopterle biz onu başka bir hastaneye gönderdik ve bu hastamız yaşadı kurtuldu. İki Ayrı doktor örneği İkisi de tıp fakülteleri çıktı insana değer veren Derler ki Türkiye'de hekimin ve hâkimin hatasını Toprak Örter vicdanıyla sürekli muhasebe eden insana değer veren bir doktor mesleği yetiştirmeniz sizden arzunuz.

Yaklaşık 20 yıldır Sağlık Grup başkanları ile doktorlarla başhekimler profesörlerle rektörlerle dekanlarla çalışırız. Tıpçı değiliz ama sizin yönetim şeklinizi de ne şekil de hastanelerin yönetildiğini sağlık teşkilatının Bakanlığın taşra kısmını nasıl yönetildiğini de en az Sszler kadar öğrendik. Öğrenci çocukları tıp fakültesinin 5 ve 6. Sınıfların da yanlarınızı alıyorsunuz hastanelerde gezdiriyorsunuz Bu çocuklara lütfen hastane yönetimi ile ilgili personel yönetimi ile ilgili ihale sistemi ile ilgili bir şeyler öğretin. Niye bunları Sağlık Grup başkanı oluyor, Dekan oluyor, Baş hekim oluyor, yönetimde bir tek bir kelime bir şey bilmiyor ne kadar samimi olursa olsun bilmiyor ki, bu çocukların bir kısmı yarın gittikleri illerde ilçelerde yönetici olacak hepimiz biliyoruz eğitim müfredatına lütfen yarın Bu çocukların yönetici olacakları ile ilgili de bir ders koyun gelip ben anlatırım bu dersi Bu yoğunluğunun içerisinde inanan anlatırım. hem sisteme yazık oluyor hem bu yetişmiş Güzide doktorlarımıza yazık oluyor diyorum” hepinize sevgi saygı ve muhabbetle selamlıyorum dedi.

Konuşmalardan sonra Panelin ilk oturumun konukları olan Prof. Dr. Ahmet balık ve Ercan Korkut Güvenli Kolesistektomi konulu sunumunu yaptılar.

Bu haber 99 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...