YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Prof. Dr. Necdet Çağıl Konferans Verdi

Erzincan İl Müftülüğü ve Erzincan İmam Hatip Okulları Platformu tarafından organize edilen etkinlikte Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Çağıl konferans verdi.

11 Şubat 2019 08:49

Prof. Dr. Necdet Çağıl Konferans Verdi

 

Erzincan İl Müftülüğü ve Erzincan İmam Hatip Okulları Platformu tarafından organize edilen etkinlikte Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Çağıl konferans verdi.

 

Erzincan İl Müftülüğü konferans salonunda gerçekleştirilecek olan ve konuşmacı olarak katılan Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Çağıl Kur’an’ın Fert ve Toplum hayatına etkileri konulu konferans verdi.

Kur’an Tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmalarını yapan Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin; “Kur’an-ı anlamak hayatımıza tatbik etmek, Peygamberimiz(S.A.V)örnekliğini kavrayabilmek ve hayatımızı onun sünneti ile tanzim edebilmek bütün müminlerin yapması gereken en önemli görevimizdir dedi

Çetin Konuşmasının devamında; Mutlaka hepimizin eksikleri vardır. Sürekli olarak kendimizi geliştirmeli, yenilemeli ve bilgi dağarcığımızı artırmalıyız. Bugün burada sizleri daha önce Erzincan ilimizde görev yapmış olan ve kendisi hem kıraat hem de tefsir ilminde önemli yerlere gelmiş, Din hizmetini yaparken sahalarda edindiği tecrübelere akademik tecrübelerini de katmış olan Prof. Dr. Necdet Çağıl hocamız sohbetini edecek.

Cumartesi sabahları Cami Kebir de yapmış olduğumuz sabah namazı buluşmalarımız devam ediyor. Bu buluşmaları bundan böyle daha canlı olarak devam ettirme konusunda bizlere destek vermenizden dolayı teşekkür ederim. Bu yılbaşından itibaren ilk kez uyguladığımız Teheccüt ile buluşma programı inşallah bu Pazar saat 5 de Terzi baba camimizde gerçekleştireceğiz. Tüm Hanım ve Erkek kardeşlerimizi imkânı olanları tehettcüt buluşmamıza buradan davet ediyorum.

Maalesef Peygamberimizin(S.A.V) birçok sünnetleri giderek terkediliyor diyen il müftüsü Çetin, biz bu sünnetleri yeniden halkımız dikkate almasını belirtmek zorundayız. Burada ki programımızın amacı da bu zaten, Yeni yetişen genç nesillere Teheccüt namazını sevdirme ve alıştırmak. 10 Şubat Pazar sabahı saat 5 de ki programımıza inşallah hepinizi Terzi baba da bekliyoruz.

Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş Hocamız beraberinde 25 kişilik bir heyet ile Erzincan ilimize teşrif edecekler. Gerçekleştirilecek olan programlar arasında yer alan hanım hafızlarımıza yönelik program sadece hanımlara yönelik olduğu için onlar katılabilecek. Fakat Erkek Cemaatimize yönelik olan Terzi baba Programımıza tüm Erzincanlı hemşerilerimizi inşallah orada görmek istiyoruz. Biliyorsunuz marifet iltifata tabidir. Kur’an-a ne kadar önem verirsek, Kur’an-ı öğrenmeye ve yaşamaya bir o kadar fazla kişiyi teşvik etmiş oluruz. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim” dedi.

İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin’in konuşmalarından sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Çağıl Kur’an’ın Fert ve Toplum hayatına etkileri konulu konferansını verdi.

Erzincan İl Müftülük Konferans salonunda gerçekleştirilen Kur’an’ın Fert ve Toplum hayatına etkileri konulu konferansa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan AK Parti Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, STK Temsilcileri, Kurum Müdürleri, davetliler ve kalabalık vatandaş katıldı.

NECDET ÇAĞIL KİMDİR

1956 Erzurum doğumlu olan İlahiyatçı Akademisyen Tefsir Profesörü Necdet Çağıl, İlkokulu bitirdikten sonra Mahalle imamı Müderris Recep Akçay Hocadan hafızlığını ikmal ederek bazı medrese dersler aldı. İstanbul Kadıköy İskele Cami Kur’an Kursuna kayıt yaptırarak İbrahim Kaşmer Hocadan bir yıl süre ile talim ve makam dersleri aldı. Aynı yıl Kadıköy Osman ağa camisinde düzenlenen törenle hafızlık diplomasını aldı. 1978 yılında İstanbul Fatih İmam Hatip Lisesinden mezun oldu.

10 Yıl Erzurum’da imamlık görevi yaptı. 1992 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirerek Kıraat bilimi dalında asistan olarak göreve başladı. Basra İmamlarının kıraatleri ve hüccetleri teziyle yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını ise Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsün de Kur’an Belagati ve Fonetiği yönünden kıraatler teziyle tamamlayarak 2002 yılında Doçent ve Profesör oldu.Prof. Dr. Necdet Çağıl’ın yayınlanmış ve çevirişi yapılmış birçok eseri bulunmaktadır.

Bu haber 344 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...