YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Proje Kapanışı 2020 Yılında Yapılacak

Erzincan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü koordinatörlüğünde Erzincan Valiliği, İspanya, Slovenya ve Romanya’dan katılımcı kuruluşlar ortaklığında yapılan “Göçmenler ve Mülteciler için E-Girişimcilik Modülü” Projesi toplantıları tamamlandı.

11 Şubat 2019 08:45

Proje Kapanışı 2020 Yılında Yapılacak

 

Erzincan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü koordinatörlüğünde Erzincan Valiliği, İspanya, Slovenya ve Romanya’dan katılımcı kuruluşlar ortaklığında yapılan “Göçmenler ve Mülteciler için E-Girişimcilik Modülü” Projesi toplantıları tamamlandı.

 

Göçmen ve mültecilerin sosyal Entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla yapılan projede Slovenya dijital okuryazarlık üzerine, Romanya dil eğitimi üzerine, İspanya ise girişimcilik üzerine ve Erzincan ise Erzincan halkı için e- girişimciliği üzerine Modül çalışmasını yürütecek.

Proje koordinatörü Halk Eğitim Merkezi Müdürü Temel Çiçek, projenin geliştirilmesi hakkında 3 gün düren toplantılar sonrası değerlendirme yaptı. Çiçek; “Şuan da ortaklarımızla beraber projenin içeriğine ilişkin olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 6 Şubat tarihinden bugüne kadar bu çalışmaları sürdürüyoruz. Bu proje 2018 yılında müracaatı yapılan bir proje. Yetişkin eğitimi kategorisinde Türkiye ‘de 200’ aşkın müracaat arasında seçilen 22 projeden bir tanesi. Bu projeden iki halk eğitimden bir tanesi.. Doğu Anadolu projelerinden de bu proje tek proje. Projemize yurt dışından üç ortağımız ve yurt içinden bir ortağımızla toplam beş bileşenle birlikte yürütüyoruz. Yaklaşık 24 aylık bir süre boyunca bu projeyi tamamlamış olacağız. Ortaklarımızdan Slovenya dijital okur yazarlık üzerine bir modül geliştirecek, Romanya dil eğitimi üzerine bir modül geliştirecek ortaklarımızdan İspanya ise girişimcilik üzerine bir modül geliştirecek. Erzincan halkı için bizlerde e- girişimciliği üzerine Modül çalışmamızı yürüteceğiz. Konumuz göçmenler bu projenin çıktısı olarak göçmenlere ilişkin olarak çok özel bir sonuç almayı hedeflemiş değiliz zira ulusal politikalarımızda zaten bu özel hedefler ortaya konulmuş durumda. Bizler bu projelerle ulusal politikalarımıza yardımcı olmak adına bir çalışma yürüteceğiz. Bu programın sonunda hedeflediği noktaya ulaşmış olacağız. 2020 yılında ortaklarımızla beraber kapanış toplantısını Erzincan’da gerçekleştireceğiz.” Dedi.

Proje İrtibat kişisi Selda Güner, e-girişimcilik adına yapılan çalışmaların amacı ve işlevi hakkında bilgiler verdi. Güner; “Bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Bu projenin geçen yıl başvurusunu hazırlamıştım bu senede yönetmede irtibat kişisi olarak yer almaktayım. Projemiz aslında teknik bir proje olarak gözüküyor anacak bizim asıl amacımız ülkemizin de göçle ilgili politikası olan göçmen ve mültecilerin sosyal Entegrasyonunu hızlandırmak. Şöyle düşünüyor ne kadar topluma sosyal Entegrasyonunu hızlandırırsak onlarda mutlu olurlar toplum olarak uyumlu bir toplum olacağımız için bizde daha huzurlu olarak ev sahibi ülkeler olarak. Toplumun huzur ve refahı için mutlu bir geçiş sağlamak ülkemizden. Bizim ülkemiz yerleşme amaçlı değil Avrupa’ya geçiş amaçlı bir güzergâh, bu projeyle devlet politikamıza destek sağlamak adına yürütmeyi amaçlamaktayız. Dört tane Modül oluşturulacak bu modüller işlenirken arada yerel ortamımız olan Erzincan Valiliği sayesinde bizi daha iyi tanımaları aynı zamanda Erzincan’ı Türkiye Cumhuriyet’ini daha iyi şekilde tanıyıp ayak uydurmalarını bu geçişi ılımlı hale getirmek. Projemizde mültecilerimiz doğrudan katılımcı olacak. 06-08 Şubat arası proje ortaklarımızla ilk yüz yüze görüşmemizdi. Erzincan Valiliği ev sahipliği yaptı KİKOH miting dediğimiz başlangıç toplantımızı. Oldukça güzel ve olumlu dönütler aldık 10 yerel ortağımızın etkin planlanması sayesinde. Asıl amacımız Avrupa ülkelerine Türkiye’yi ve kültürümüzü tanıtmaktı. Ev sahipliği yapan Erzincan Valiliğimize çok teşekkür ederiz.

Romanya temsilcisi Victor Dudau proje hakkında duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Konuşmasını projede tercüman olan İlker Ümit,Dudau’nn konuşmasını şu şekilde çevirdi; “Romanya’da son dönemdeki göç dalgasından dolayı oldukça göçmenlerle ilgilenmek durumunda kaldığı için Türkiye’den Romanya’ya Romanya’dan Avrupa’ya yayılan bir göçmen dalgası var bizde bu problemle baş etmek durumundayız. Bu proje onların kültürel sosyal Entegrasyonu için çok kolaylaştırıcı bir program olacağını ümit ediyorum. Bizim buradaki çalışmalarımız onların daha çok sosyal Entegrasyonu ve kültürel birlikteliği sağlamaları için ve göçmenliğin bir problem olmasını sağlamak içindir.

Erzincan Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler bürosu toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı sonrasında Erzincan Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı proje ortaklarına Erzincan hatırası Bakır saat ve Sertifikalarını verdi. Erzincan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kursiyerlerinin yapmış oldukları el işlemeleri oldukça beğenen proje ortakları daha sonra toplu olarak fotoğraf çekildiler.

Bu haber 315 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...