YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

İmar Barışına 12 Bin 446 Başvuru

8 Haziran’da başlayan İmar Barışı başvuruları, 31 Aralık’ta sona erecek. Erzincan Çevre ve Şehircilik il Müdürü Gökhan Aydemir, Aralık ayı itibari ile başvuru sayısının 12 Bin 446 olduğunu ve Bakanlık tarafından uygulanan proje dâhilinde 9 Milyon 368 Bin TL gelir elde edildiğini belirtti.

06 Aralık 2018 08:52

İmar Barışına 12 Bin 446 Başvuru

 

8 Haziran’da başlayan İmar Barışı başvuruları, 31 Aralık’ta sona erecek. Erzincan Çevre ve Şehircilik il Müdürü Gökhan Aydemir, Aralık ayı itibari ile başvuru sayısının 12 Bin 446 olduğunu ve Bakanlık tarafından uygulanan proje dâhilinde 9 Milyon 368 Bin TL gelir elde edildiğini belirtti.

 

Erzincan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “3.5.1985 tarihli ve 3194 sayılı imar kanununun geçici 16. maddesi uyarınca vatandaşlarımızın devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırma amacıyla Bakanlığımızca yürütülen imar barışı çalışmaları kapsamında İmar Barışı başvuruları 08.06.2018 tarihi itibari ile e-devlet sistemi üzerinden başlamış ve başvurular devam ediyor..

Aralık ayı itibariyle başvurusu sayısı 12.446 adet olup, toplamda 9 Milyon 368 Bin TL’ye ulaşmıştır. Erzincan Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü personellerince vatandaşlara her türlü bilgi ve destek sağlanmakta, e-devlet üzerinden Yapı Kayıt Belgelerinin çıkartılması için gerekli hizmetler yapılmaktadır.

Ayrıca Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar belirtilen Madde 4  “Yapı Kayıt Belgesi için yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki Yapı Kayıt Belgesi formunun doldurulması suretiyle müracaatta bulunulabileceği gibi kurum ve kuruluşlara başvurulmak suretiyle de müracaatta bulunulabilir.

Müracaatın e-Devlet üzerinden yapılması durumunda, Yapı Kayıt Belgesi formunun eksiksiz olarak doldurulmasından ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılmasından sonra, Yapı Kayıt Sistemi tarafından oluşturulan Yapı Kayıt Belgesi talepte bulunan yapı sahibince e-Devlet üzerinden alınır.” hükümleri doğrultusunda aşağıda listelenen bilgi ve belgelerle şahsen e-devlet üzerinden başvuru yapıla bilineceği gibi Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü bünyesinde kurulan imar barışı masasına da gerekli bilgi ve belgelerle başvuru yapılıp yapı kayıt belgesi oluşturulabilir..

Yapı kayıt belgesini e-devlet üzerinden şahsen oluşturmak isteyen vatandaşlarımız http://imarbarisi.csb.gov.tr/ linkinde bulunan yardım videolarından gerekli işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenebileceklerdir.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Yapılacak Müracaatta Gereken Bilgiler

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya Formatı. JPG, .JPEG veya PNG olmalıdır.)

Bu haber 166 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...